Autor Tema: Aktuelne vremenske prilike u svetu - 2024. godina  (Pročitano 7281 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Aktuelne vremenske prilike u svetu - 2024. godina
« Odgovor #20 poslato: 27. Avgust 2024. u 10:56 »
 
Kad nema kod nas kise, evo gde ima…

“A unique rainfall event is about to unfold across the Sahara desert, otherwise known as the driest place on Earth. The amount of rainfall might not seem large by normal standards, but a large part of the Sahara will get well over 500% of normal monthly rainfall in August and September.”

Prevod:
“Јединствени догађај падавина ускоро ће се одвијати широм пустиње Сахаре, иначе познатог као најсувље место на Земљи. Количина падавина можда неће изгледати велика по нормалним стандардима, али велики део Сахаре ће добити знатно више од 500% нормалних месечних падавина у августу и септембру.”

https://www.severe-weather.eu/global-weather/unexpected-rainfall-event-sahara-desert-2024-anomaly-fa


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Jako zanimljiva analiza koju sam pročitao u jednom dahu i vrlo je moguće da je ovaj dugotrajni sušni i topli period kod nas zapravo posledica izmene obrasca globalne cirkulacije atmosfere. Deluje kao da je sve krenulo od Ekvatorijalnog pojasa. Naime, sa pomeranjem intertropske zone konvergencije ka severu pri čemu južni delovi Sahare dobijaju velike količine padavina, logična posledica toga je i pomeranje suptropskog polja visokog pritiska iliti afričkog grebena dalje ka severu, pri čemu je veliki deo Mediterana i južne Evrope imao taj Saharski režim, barem kad je polje pritiska u pitanju (temperature ipak moraju ostati umerenije zbog geografske širine i veće vodene površine).
Sad je samo pitanje da li je ova godina i ovo leto bila samo jedna anomalija u ovom delu sveta čak i ovim aktuelnim klimatološkim presecima, ili svedočimo početku neke radikalne promene u obrascima opšte (globalne) cirkulacije atmosfere. Odgovor će nam dati naredne godine.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Aktuelne vremenske prilike u svetu - 2024. godina
« Odgovor #21 poslato: 04. Septembar 2024. u 09:34 »
U Finiksu (Arizona) je danas 100. dan u nizu sa maksimalnom dnevnom temperaturom od 37.8C ili visom. Taj niz se nastavlja i narednih dana...
Cak i za njihove standarde ovo je presedan posto je prethodni rekord iz 1993. od 76 dana.

Ako sam dobro razumeo prosecna temperatura za ovo leto je 37.2C!
Pa ja ne bih tamo ziveo da mi poklone Arizonu.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.548
  • Lokacija: Beograd
Odg: Aktuelne vremenske prilike u svetu - 2024. godina
« Odgovor #22 poslato: 04. Septembar 2024. u 10:20 »
Tamo ti je ipak suvlji vazduh, drugačije je to, na primer u Gvineji u Africi, dnevna amplituda 26-27 C, a vlagaaa, u Konakriju je prosečna količina padavina za avgust mesec 1,142.1 mm, ovog avgusta je prešlo prosečnu količinu padavina :/ a najniža prosečna temp je 23.1 C  :cf:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.548
  • Lokacija: Beograd
Odg: Aktuelne vremenske prilike u svetu - 2024. godina
« Odgovor #23 poslato: 04. Septembar 2024. u 10:25 »


Naime, sa pomeranjem intertropske zone konvergencije ka severu pri čemu južni delovi Sahare dobijaju velike količine padavina....

ovo je dobro za oblast Sahel u Africi, gde je najviše gladnih ljudi, dugotreajne suše kose živote upravo u južnom saharskom pojasu, Sahelu, a reke poput Nigera, Volte će napuniti korita, od tih reka bukvalno zavise životi miliona ljudi...

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Aktuelne vremenske prilike u svetu - 2024. godina
« Odgovor #24 poslato: 04. Septembar 2024. u 10:36 »
Prema studijama koliko je topao atlantik i mediteran toliko će Sahara dobiti padavina .
Stavio sam meteo chatu ali mogu i ovde .Nije samo globalno otopljenje  krivo za tako nagli skok temperature koji merljiv i svetu i kod nas posebno .
https://www.unsw.edu.au/newsroom/news/2024/06/tonga-volcanic-eruption-could-cause-unusual-weather-for-rest-of-decade?fbclid=IwY2xjawFClO5leHRuA2FlbQIxMQABHee-R2Eo7qWNfmpUCBP_nPoVyCtqz_Aq46tZ1hwSj3vtDsWW5zx1TF41Lg_aem_eLizrxcSczFbl6Ww4e0o2g

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Aktuelne vremenske prilike u svetu - 2024. godina
« Odgovor #25 poslato: 13. Septembar 2024. u 10:22 »
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.622
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Aktuelne vremenske prilike u svetu - 2024. godina
« Odgovor #26 poslato: 13. Septembar 2024. u 12:20 »
Imam drugara u Češkom Krumlovu, to je na nekom severozapadnom obodu ovih najjačih padavina. Od jutros su krenula obaveštenja i upozorenja stanovništva, kao i smernice i pozivi za volontiranje u procesu odbrane od poplava. Možda su mogli i ranije, ali ajde da vidimo da li će uspeti da smanje posledice ovih padavina na što je moguće manju meru.
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.622
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Aktuelne vremenske prilike u svetu - 2024. godina
« Odgovor #27 poslato: 15. Septembar 2024. u 08:43 »
Na samom jugu Češke, u Češkom Krumlovu, bilo je izlivanja Vltave ali u nekom ograničenom nebranjenom delu. Vrh talasa je prošao oko ponoći, od tada je u padu. Najveći problem tamo predstavljaju pala stabla u bujici koja mogu blokirati protok ispod mosta, tako da dežurne službe najviše pažnje obraćaju na to.
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina