Zar ne bi košava trebalo da remeti razvoje?
Kad se već pokrenula ova tema, jeste da smo u prognozama, ali nije zgoreg pisati o meteorologiji bilo gde na ovom forumu, a o ovoj temi bih mogao da pišem do sutra.
Dakle, što se tiče Beograda, naravno i Pančeva i celog tog područja kom je epicentar južni Banat i Podunavlje, košava apsolutno remeti razvoje gotovo uvek bez izuzetka i više je razloga zašto je to tako i nema razloga da sutrašnji dan bude izuzetak.
Prvi i primarni razlog je što uz pojačanu košavu gotovo uvek imamo jaku konvektivnu inhibiciju zbog advekcije hladnijeg i suvljeg vazduha iz Vlaške nizije plus fenski efekat koji se postiže prilikom spuštanja vazduha sa planina istočne Srbije. Skoro uvek uz košavsko strujanje imamo stabilan sloj (najčešče inverziju na visini gde košava prestaje - obično su to visine oko 700m, dok iznad toga imamo južno ili jugozapadno strujanje i topliji vazduh). Koliko će taj stabilan sloj biti izražen, zavisi i od intenziteta košave i od debljine tog sloja košavskog strujanja. Što je košava intenzivnija i taj sloj dublji, tim je inhibicija veća. Slabiji vetar jugoistočnog smera (do 5m/s) i koji ne duva u sloju dubljem od par stotina metara nema toliko izražen taj efekat i u slučaju nestabilne atmosfere, ne mora nužno da znači disipaciju konvekcije.
Drugi bitan razlog je tzv. negativno smicanje - na vrhu tog košavskog sloja imamo maksimalne intenzitete vetra, a onda naglo smanjenje brzine vetra sa visinom. To itekako remeti uzlaznu struju i vrtložnost i proizvodi suprotan efekat od pozitivnog smicanja (kada imamo porast intenziteta vetra sa visinom).
Suma sumarum, košava intenziteta koji se za sutra prognozira u ovom delu Srbije ima potencijal ne samo da "remeti razvoje" kako je bilo u načelnom pitanju, već da bukvalno razbuca i najbolje organizovane konvektivne sisteme i superćelije.
Kako se udaljavamo od ovog epicentra košavskog područja ka jugu i zapadu, tako se taj negativan efekat košave smanjuje i negde na liniji Loznica-Valjevo-Kragujevac u potpunosti nestaje. Opet i tu sve zavisi od situacije i tipa košave (Dikile je lepo objasnio za Paraćin).
Da li ovo sve znači da Beograd i Pančevo nemaju nikakve šanse za konvekciju sutra?
I ne u potpunosti. Jako su male šanse da bude išta, ali mogu da zamislim nekoliko scenarija. Prvi je da sistem bude toliko izražen da njegov outflow bude dovoljno jak da uspe da poremeti košavu, odnosno da se u sloju od tih prvih nekoliko stotina metara stvori linija konvergencije između tog outlow-a i košave. Za tako nešto je pored jačine sistema neophodno da imamo i izraženo skretanje u desno, gotovo zapadno premeštanje nepogode kako bi taj sudar sa košavom bio direktan. Ne znam jesam li za sve ove godine praćenja iskusio takvu situaciju u Beogradu, ali ko zna, za sve postoji prvi put.
Drugi scenario je da imamo uveče sa hladnom advekcijom tzv. elevated konvekciju gde bi se podizanje vazduha iniciralo iznad stabilnog košavskog sloja. To bi bili mirni pljuskovi sa grmljavinom bez nevremena. Nisam video da ima nešto modela koji idu u tom smeru, ali takav proces je obično teško uhvatljiv.
Postoji i treća opcija da Beograd dobije konkretniju mirnu kišu iz stratifikovane konvektivne oblačnosti koja se raspala tik južnije.
Eto sve sam napisao šta mislim za sutra. Ali za ovaj deo je i dalje sav fokus na prekosutra. Tu nema remetilačkih faktora, Beograd je u konvergentnoj zoni sa slabim vetrovima, energija je ogromna, daju se razvoji. Jedini faktor koji će tu odlučivati je faktor sreće, ima vremena još da nešto pođe naopako.