Autor Tema: Jun 2024  (Pročitano 36746 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.025
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2024
« Odgovor #100 poslato: 21. Jun 2024. u 14:08 »
Ipak nista sutra od junskih 40C, nekako uvek ti junski maksimalci ekstremni se ne ostvare... Ali zato od sutra svaki dan moguci pljuskovi...

Da, uvek u ovo doba godine u situaciji bez feniranja to bude malo blaže. Obično na račun više tačke rose od stepen-dva u odnosu na prognoze se izgube tih stepen-dva maksimalne temperature, a umeša se tu u konačnom zbiru i ovaj pustinjski aerosol, cirusna oblačnost...

Nego kad već pomenuh ekstremnu energiju kakvu već godinama nisam video, sećanje je baš kratkog daha. Ne moramo da idemo u predaleku prošlost, evo gotovo na isti dan prošle godine smo imali osmotren skoro pa identičan profil temperature, vlage i vetra kao sutrašnji prognoziran:



I pored te ogromne energije i tada je iniciranje nepogoda do poslednjeg trenutka bila enigma i na kraju je sve prošlo daleko mirnije u odnosu na očekivanja. Koliko sam prelistao prognoze, tada je GFS najbolje skinuo aktivacije i forsirao sistem u Mađarskoj. Videćemo hoće ovoga puta ubosti sistem kod nas. Još jedna situacija na koju me ovo podseća je recimo 25. jun 2021.

Ovo je doba godine kad je najduži dan, najveća insolacija i pritom najveća evapotranspiracija, tako da je po logici stvari da sada imamo najluđe termičke parametre. Ali volimo da kažemo da su te enormne vrednosti CAPE-a često "metak u prazno" jer te situacije obično prati i velika inhibicija, kao i veliko razlivanje stabilizujućeg hladnog vazduha tamo gde se formiraju nepogode. Videćemo kako će biti ovoga puta. Negde će nešto ozbiljno biti zasigurno, ali tačnu oblast i tajming je nemoguće precizirati.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Na mreži Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2024
« Odgovor #101 poslato: 21. Jun 2024. u 14:31 »
 ^^ Ama čim sam pogledao ovaj meteogram sa ovom vrednošću energije, odmah sam se setio da sam isti ja okačio. Kako brzo leti vreme. :D

Sutra će energija biti nešto niža, ali je pak dinamika jača, plus strujanje je izraženije van najnižeg sloja (iznad 800mb) pa bi u teoriji to lakše trebalo da se "odlepi" od planinskog terena.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.025
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2024
« Odgovor #102 poslato: 21. Jun 2024. u 14:49 »
 ^^ Da, kad već povlačimo paralelu, evo dva prognostička emagrama ICON-a za Beograd sutra. Nema sumnje da je glavna razlika u odnosu na tu prošlogodišnju situaciju izraženije strujanje i smicanje, pogotovo u nižim slojevima. CAPE će verovatno biti malo niži, jer ICON to obično prenapumpa. Ali između 2000 i 3000 J/kg očekujem da bude po sutrašnjoj sondaži:






padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.209
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jun 2024
« Odgovor #103 poslato: 21. Jun 2024. u 23:05 »
 ^^
Apsolutno se od sutra događa repriza vremena iz 2013-e godine.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.209
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jun 2024
« Odgovor #104 poslato: 21. Jun 2024. u 23:07 »
Pogledajte arhivu.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.025
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2024
« Odgovor #105 poslato: 22. Jun 2024. u 07:57 »
Ono što je sigurno je da su se barem sinoptički modeli prilično našli oko ponašanja tog visinskog ciklona narednih dana. A velike razlike u količini i rasporedu padavina su posledica različite parametrizacije konvekcije kod različitih modela. GFS je sklon preterivanju sa tim "padavinskim bombama" pri termičkoj konvekciji uz ogromne vrednosti CAPE-a. Sa druge strane, ECMWF je tu obično veoma škrt, a onda dan pred promenu ucrta nešto. Drugi modeli su "ni tamo ni 'vamo", negde između te dve krajnosti.

Ne znam hoće li se prognoza ostvariti, ali ovo sam ubo - ponašanje modela u ovakvim situacijama. Evo sada neposredno pred dešavanja, GFS je smanjio doživljaj sa konvektivnim bombama, dok ECMWF koji danima nije ništa davao sad uveo ceo sistem preko severa zemlje u popodnevnim satima. Barem kad je današnja situacija u pitanju.
Najmanje od svih su šetali HD-ovi, oni manje-više u svakom run-u ponavljaju višećelijski sistem na istoj poziciji i zanimljivo je da su ubeđeni da izdrži u punoj snazi do Beograda, a onda se istočnije odjednom raspadne zbog izlivanja hladnog vazduha. Moje iskustvo govori da se u ovakvim situacijama to raspadne obično zapadnije od Beograda, a Beograd dobije olujne udare vetra uz nešto malo kiše. Videćemo hoće li taj scenario biti i ovoga puta, ipak je svaka konvektivna situacija priča za sebe.

Za dalje modeli drže svakodnevne nestabilnosti gotovo do petka. Sve to uz prilično stacionarni visinski ciklon nad nama i nikakvu dinamiku. Biće po svemu sudeći lokalno i obilnijih padavina u toj situaciji.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.190
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jun 2024
« Odgovor #106 poslato: 22. Jun 2024. u 09:42 »
Meni ipak sve ovo danas, kada već sada imamo uvid u satelitski snimak i trenutne razvoje, više deluje da će doći do eksplozije razvoja duž linije preko Vojvodine, nekako mi deluje da ćemo nešto manje zavisiti od upravo te situacije da sistem dolazi sa jugozapada, svakako da će inicijacija krenuti sa planinskih terena, ali mi deluje da će potom eksplodirati razvoji na sve strane.Pratim modele i kada uporedim sa trenutnom satelitskom i ponasanjem razvoja kod komšija imam taj neki utisak

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.025
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2024
« Odgovor #107 poslato: 22. Jun 2024. u 10:23 »
Evo ga i ESTOFEX sa zakašnjenjem. Po prvi put ove godine da je veliki deo Srbije u levelu 3. U prethodne dve situacije je to uglavnom bio pogranični deo sa Rumunijom i Bugarskom:



Evo kako je kolega Pučik opisao situaciju:


Citat
An outbreak of severe storms is likely within Lvl 2, with the most likely swath of damaging severe wind gusts highlighted by Lvl 3.

As of 8 UTC, a large number of elevated storms exists in the wake of the frontal boundary, some of them already posing threats of isolated large hail and severe wind gusts. Satellite imagery reveals clear conditions ahead of the boundary with a potential for an abundant heating. The boundary is now established across E Poland, central Slovakia, E Hungary, curving into far S Austria. Surface observations show that the 2m temperature has risen to around 30 deg C with dewpoints around 20 deg C. Therefore, we expect that the model predictions of high CAPE values, ranging from 2 to 3.5 kJ/kg are well on track. The boundary is forecast to become even more established during the day and will separate slightly cooler, moister airmass with a very well mixed airmass to the east, where dewpoints will likely fall slightly during the day due to the mixing.

Vertical wind shear will be strong enough to allow for well-organised storms. The highest values of deep-layer shear are forecast on the western flank of the boundary with N-ly surface wind component. 0-6 km bulk shear will change from 15 m/s to the E of the boundary to 25 m/s to the W of the boundary.

Expect explosive growth of convective storms, initiated by the frontal boundary and the orography over Bosnia/Serbia/Slovakia/Romania/S Poland. Convective mode will consist of a mix of supercells and linear segments. Given fat CAPE profiles with much of CAPE above -10 deg C isotherm, storms will be capable of 5+ cm hail. The strongest supercells may produce hail with diameter close to 10 cm. The highest threat of destructive hail is over E Croatia, Bosnia, N Serbia, E Hungary, extreme W Romania and extreme SE Slovakia. Severe wind gusts are likely as well. Their threat will be the greatest over Serbia, where high-res models most consistently show a development of linear segments. Once the storms reach the well-mixed airmass E of the frontal boundary, rapid cold pool development is forecast with a threat of wind gusts > 32 m/s. The most likely track of these linear segments (likely including bow echoes) is towards W Romania. Numerous rounds of severe storms are possible, especially across Bosnia, Serbia, E Hungary and Romania.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.204
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Jun 2024
« Odgovor #108 poslato: 22. Jun 2024. u 12:17 »
Taman sam mislio da se Estofex neće oglasiti ali ipak su izbacili njihovo viđenje situacije. Parametarski su svakako gađali u centar.
Videh juče njihov Level 3 gde je bilo bezbroj nevremena na severu Italije i mislim Češkoj...
Ono što je zaključak da posle ovakvih temperatura ovih dana, ne može da dodje do mirne promene vremena naročito u ovom periodu godine ...

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.628
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Jun 2024
« Odgovor #109 poslato: 22. Jun 2024. u 13:05 »
Ne znam hoće li se prognoza ostvariti, ali ovo sam ubo - ponašanje modela u ovakvim situacijama. Evo sada neposredno pred dešavanja, GFS je smanjio doživljaj sa konvektivnim bombama, dok ECMWF koji danima nije ništa davao sad uveo ceo sistem preko severa zemlje u popodnevnim satima. Barem kad je današnja situacija u pitanju.
Najmanje od svih su šetali HD-ovi, oni manje-više u svakom run-u ponavljaju višećelijski sistem na istoj poziciji i zanimljivo je da su ubeđeni da izdrži u punoj snazi do Beograda.

EC je već promašio tajming, a kasna pamet tek... Zaista nekad smešno deluje.

Najsigurnije da se prati GFS, uz uzimanje u obzir tih njegovih mana  :tu: a ja čekam da vidim kako će se atmosfera ponašati kada krenu prvi razvoji, ako budu relativno stacionirani, kako će čistiti atmosferu od peska, i da li ćemo moći da zaključimo nešto o situacijama kada čekamo stacionirane razvoje (koje očekujem bar na nekim mestima) i gomilu peska na visini  :cf:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.837
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Jun 2024
« Odgovor #110 poslato: 22. Jun 2024. u 14:19 »
Da, ako što reče Žika i mene baš zanima kako taj pesak može da utiče na sve ... ne sećam se da smo ranije pominjali to?

Na mreži Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2024
« Odgovor #111 poslato: 23. Jun 2024. u 09:57 »
Mislim da svi zajedno možemo da izvučemo jedan zaključak nakon jučerašnjeg dana. Iako deluje sasvim logično da će razvoji pri temperaturama koje smo imali juče davati jake, olujne udare vetra kao posledicu hladnog balona koji nepogoda uzrokuje u odnosu na okolni vreo vazduh, čini mi se više nego ikad da je jasno da modeli preteruju u tome, pogotovo to mislim na brdsko-planinski teren. To zatim logično stvori i lažnu sliku o pokretnosti sistema.

Zaista dođe čoveku da se zapita kako pored tolike energije  i prisutnog smicanja, u situaciji kada oblace mogu da "odlete" vrhom i blizu 15km uvis oni ostanu zavisni u punoj meri od strujanja na nivou baze oblaka. ::)

Nije spomenuto ništa, ali danas i sutra akcija najviše južno od Kragujevca i dalje na severoistok prema jugoistoku Banata.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.209
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jun 2024
« Odgovor #112 poslato: 23. Jun 2024. u 12:36 »
 ^^
A utorak, sreda, četvrtak i nadalje? :hm:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.025
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2024
« Odgovor #113 poslato: 23. Jun 2024. u 13:29 »
Ništa se tu bitnije nije promenilo u odnosu na prethodne dane.
Kimi je već nagovestio za danas. Nisu složni modeli koji deo Srbije bi mogao biti u centru pažnje, tako da su svuda podjednake šanse.
Opet će strujanje praviti totalnu pometnju i konfuziju. U nižim slojevima pa sve do LCL je neko severno, severoistočno, istočno.. iznad toga naglo skreće ka južnom i jugozapadnom uz pristojno smicanje. Tu na nivou naglog skretanja vetra očekivano ima i inverzije i inhibicije koja bi mogla donekle da koči i ometa razvoje. Međutim vidimo da ima dosta sunca od ranog jutra svuda, tako da je vrlo izgledno da će to da "popusti".

Sutra definitivno dan nekog zatišja (ne potpunog), iako se iznad velikog dela zemlje zadržava vrlo nestabilna vazdušna masa (osim krajnji sever i krajnji istok gde će se advektirati znatno suvlji vazduh). Ali sutra je i taj dan kad je visinski ciklon najdalje od našeg područja, tako da će strujanje po skoro svim visinama biti slabo i nedefinisano i to je možda i glavni razlog što će se dešavanja uglavnom držati planinskog područja. Ipak, u nestabilnoj vazdušnoj masi ne možemo isključiti da nešto izolovano stacionarno iskoči i van orografije.

U utorak i sredu se definitivno menja sinoptika i to bi bila dva dana koja su već dugo u centru pažnje po modelima, sa posebnim fokusom na sredu. Ciklon se pomera blago ka nama i produbljuje, tako da se uspostavlja neko južno strujanje po svim visinama uz jačanje i nezanemarljivo smicanje. Daju i globalni i HD modeli "konvektivne bombe" koje bi se ipak kretale za razliku od onih jučerašnjih (i potencijalnih današnjih) sporopokretnih.

Razilaženja ima u četvrtak. EC i ICON daju visinski centar ciklona nad nama uz zadržavanje nestabilnog vremena, dok se po GFS-u premešta brzo ka severu i njemu je četvrtak stabilan.
U petak je već izvesnija stabilizacija, ali pitanje je koliko bi ona potrajala, kako po ensemblima, tako i po operativnim izlazima koji povremeno imaju već za naredni vikend neke nove ideje.
Odoh sad već predaleko, ali ako bi nekako mogla u jednoj rečenici da se opiše ova poslednja nedelja juna, to bi bilo - sparno i nestabilno uz svakodnevne nestabilnosti i lokalne vremenske nepogode, uz temperaturu za nijansu iznad prosečnih vrednosti.
Obično kad se ovako namesti duži nestabilni period, pre ili kasnije svi dobiju barem neki pljusak ili natapaču od konvektivnih ostataka. Nema tu nekog dela Srbije koji se posebno ističe po akumuliranim padavinama, ali zbog konvektivne prirode biće delova sa problemima zbog viška padavina, ali i delova sa zanemarljivim padavinama.
Jake nepogode su takođe moguće svakodnevno, uglavnom na ograničenom području, a sreda se već neko vreme nameće kao potencijalni novi "level 3" dan. Danas i utorak bi bili "level 2".


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.025
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2024
« Odgovor #114 poslato: 24. Jun 2024. u 07:51 »
Jedini apdejt je da je sve prilično ublaženo za utorak, a da se četvrtak sad po većini modela istakao kao dan sa najviše aktivacija i padavina na širem području. Sreda i dalje parametarski najozbiljnije izgleda, pogotovo što će uz ogromnu energiju biti dan sa najkonkretnijom dinamikom. Četvrtak kako smo već blizu samog centra ciklona više deluje kao još jedan dan sa sporopokretnim potopima.
Petak je još na granici ikakvih dešavanja, a stabilizacija i novi (mini) tropski talas za vikend deluje sve ubedljivije. I dalje je po ensemblima jak signal da će ta stabilizacija biti kratkog daha, ali naredna sedmica je za narednu temu. Prvo da ispratimo ovu, imaće šta da se prati, tu nema sumnje.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.209
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jun 2024
« Odgovor #115 poslato: 24. Jun 2024. u 08:12 »
 ^^
Sledeće sedmice je već jul. Očekujem da ova poslednja sedmica juna bude interesantna svuda širom Srbije i regiona. Nažalost negde će biti i velike štete od vremenskih nepogoda. To je neizbežno. :confused:

Van mreže subaja

  • **
  • Poruke: 535
  • Lokacija: Bikovo - 8km jugoistočno od Subotice
Odg: Jun 2024
« Odgovor #116 poslato: 24. Jun 2024. u 22:42 »
Sutrašnje veče deluje sve zanimljivije.


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.025
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2024
« Odgovor #117 poslato: 25. Jun 2024. u 11:33 »
Za sutra se tu umešala košava koja je sve jača sa svakim izlazom po većini modela. Tako da barem ovde u košavskom području mogu da se otpisuju šanse za ikakve pljuskove sutra. Van košavskog područja će svakako biti veselo, i dalje je u igri ozbiljan sistem preko zapadne i severozapadne Srbije.

Što se tiče ovog tradicionalno najsušnijeg i najstabilnijeg dela Srbije, još samo za četvrtak svi modeli drže aktivacije i dosta padavina. Ali s obzirom na strujanja, i tu će biti potrebno mnogo sreće da nešto potrefi.  Dobro će doći stabilizacija u petak da se jednom konačno završi ovo mučenje od ciklona.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.981
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2024
« Odgovor #118 poslato: 25. Jun 2024. u 11:46 »
Svajcarac opet ponavlja da ide nesto veceras na Bg... Sinoc bio dobar za ovaj deo, ok otislo malo severnije ali dobro to je otprilike bilo to...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.190
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jun 2024
« Odgovor #119 poslato: 25. Jun 2024. u 12:00 »
Šansa da se ovakva pesimistična poruka ostvari je 70% u odnosu na nek od mojih optimističnijih najava, bez obzira šta modeli ucrtali ili izmenili, danima se već gase svi mogući sistemi koji priđu ovom začaranom krugo koji se nalazi oko BG -a, a da se nešto formira u blizini to ide jako teško, evo pre neko veče ovde je kao uspelo, ali da je bilo gde drugo bilo bi verovatno jače, ovde se to u momentu kada je delovalo da će se spojiti ćelije i razjačati ono ugasilo u roku od 30min i da je neko prošao i video bare zapitao bi se odakle,  noć vedra bez oblačka na nebu... Sve u svemu kada se malo bolje pogledaju modeli svi, manje ili više, vide to gašenje ili bolje rečeno preskakanje ovog područja, Bg još i bude u kombinaciji za jak razvoj, ali i tu mi se čini da naginje ka varijanti južni i zapadni delovi grada bolje prolaze od severnih i istočnih. Na sve to fascinantno je kako  već ka granici sa Rumunijom opet sistem jača, evo već od jutros na tromeđi i granici između Rumunije i Mađarske ima razvoja, a to područje od subote ništa nije promašilo... Opet ja ostajem optimista nekako mi ova južna strujanja priča za sebe, znalo je da se formiraju lepi vozići tamo od Risba pa ka meni i da se ćelije dugo obnavljaju, često u kasnim noćnim i jutarnjim časovima, ali opet to sada nije situacija, sa ovim pa organizovanim sistemima sećanje me služi da je eventualno znala da se formira i HP Superćelija u masi i u kombinaciji sa ovakvim strujanjem ode ka gradu, ali eto sve je to pitanje... Moja očekivanja su  25mm u naredna 3 dana, ali na žalost i mene optimizam malo izdaje i sve više verujem u ono viđenje koje Miloš ima