Tačno tako. Rekao bi čovek - pa dobro, vrelina na severu Afrike je uvek tu, gde bi drugo bila. Ali onda kad vidimo konkretne vrednosti od nekih 35°C na 850mb i odstupanje od proseka koje je u kontinuitetu nekih 10-ak °C u plusu iznad Tunisa i Libije, onda shvatimo koliko to nije dobro.
Da se vratimo na nas. Definitivno danas i sutra vrhunac vreline, sutra je realno da se uhvati 35°C u dobrom delu zemlje u nižim predelima, osim u Vojvodini. Ostaje i utorak preko 30°C uz rast tačke rose, dok će sreda i četvrtak u većem delu zemlje (sa izuzetkom juga i jugoistoka) ostati ispod 30°C, ali pitanje je da li se to može nazvati nekim osveženjem s obzirom na tačke rose oko 20°C i tople i sparne noći.
Jedini dan za koji deluje da ćemo se stvarno rashladiti je petak uz severozapadni vetar i niže tačke rose, dok se već od narednog vikenda polako i sigurno vraća vrelina. Po trenutnim prognozama, već naredne sedmice možemo očekivati slične temperature ovim aktuelnim, a znamo da kad su takva otopljenja u pitanju, tu modeli ne greše.
E sad, što se tiče nestabilnosti i padavina, tu i dalje stalno nešto "visi u vazduhu", ali nikako da se konkretizuje. Deluje da se konačno izdvojio jedan dan sa nestabilnostima i solidnim padavinama u dobrom delu zemlje, a to bi mogao biti četvrtak. Pomenuo sam tačke rose, ogromna je energija, smicanje je i dalje na visokom nivou, a daju se i aktivacije na sve strane.
Nije ni da u danima do četvrtka nema potencijala.
Ovaj današnji dan kao da definitivno otpada zbog inhibicije iako nekih naznaka padavina koje više liče na slojaste ima u toku naredne noći.
Sutra izražen dryline to negde preko Save i Dunava, tako da će južnije od Beograda biti izuzetno isfenirano uz jak jugozapadni vetar, dok će severnije ostati nestabilna vazdušna masa. Inicijacije su upitne, ali deluje da su dobre šanse za 2-3 izolovane superćelije preko Vojvodine. Kako se ide ka severu tako rastu šanse, pa recimo da deo oko Subotice i Kikinde ima šanse za jače nevreme.
Za utorak se ta zona najveće energije izmešta "sprat južnije" tako da je tu područje sa najvećim šansama pojas od Podrinja, Srema, Mačve preko Beograda i severa Šumadije do južnog Banata. Međutim, novi ICON i EC daju i tu inhibiciju zbog severozapadnog vetra u nižim slojevima, tako da eventualni sistem iz Bosne gase čim pređe Drinu dalje ka istoku. GFS koji je sve vreme bio rezervisan po pitanju aktivacija sada daje konvektivni sistem preko ovog dela Srbije. Nijanse će odlučiti.
Ima tu naznaka za neke padavine i u noći između utorka i srede, dok se u sredu preko dana taj pojas sa najvećim šansama izmešta još jedan sprat južnije (od zapadne Srbije, dolinom Zapadne Morave prema Nišu). I tu ima nešto inhibicije, ali će orografija verovatno odraditi posao.
Suma sumarum, imaće šta da se prati narednih dana. Delovalo je da upadamo u duži period stabilnog i pretoplog vremena, ali ćemo imati naredne sedmice barem jedan konvektivno zanimljiv dan. I ono što se najviše promenilo u odnosu na karte od pre neki dan je što je cela zemlja u igri za konvekciju i padavine, a ne samo sever.