Kod ovakvih situacija oluje ne zahvataju široko područje već se formiraju i provuku kroz usko područje gde su termički parametri najbolji. A to je toliko teško uhvatiti i precizirati u simulacijama da nema tog modela koji može da nam odgonetne. Modeli recimo za juče nisu bili naročito optimistični za ovaj deo oko Beograda, a od ranog jutra se videlo da se nešto sprema. I rano su se pojavili kumulusi koji su bez problema dostizali lep vertikalni razvoj i to je to.
Za danas su modeli bili jako raspoloženi za ovaj deo, ali isto tako se od ranog jutra videlo da nije to to. Puno slojaste oblačnosti od jutra, bez kumulusa. Videlo se da je natapača ili neki lagani pljusak bio maksimum od ovog dana. A opet nema tog modela koji je davao nešto u centralnom Banatu, a sat vremena sunca sredinom dana je bilo dovoljno da tuda prođe jača oluja.
Šta tek reći za sutra. Ako gledamo HD-ove oni u svakom izlazu daju neka čudesa od oluja uz potpuno limitiran CAPE. ICON daje dosta razvoja širom zemlje, ali CAPE na nekim ranoprolećnim vrednostima od par stotina, sa izuzezkom istoka i jugoistoka gde će opet biti i inhibicije.
Meni sve to liči na reprizu današnjeg dana uz neku "kašu od slojaste i konvektivne oblačnosti" preko velikog dela zemlje uz jednu jaču oluju po južnom obodu te mase (recimo sprat južnije nego danas). Možda od Kopaonika ka Nišu ili Leskovcu.
Dobro od svega je što bi bez nekih većih nevremena dobar deo zemlje mogao dobiti konkretniju kišu bez nevremena i štete.