Sad da pređemo na glavnu temu.
Nakon nesvakidašnjeg potopa od 27. juna, bilo je jasno da stabilizacija neće dugo potrajati. Svi modeli su upućivali na još jedan ciklon sa potencijalnim jakim nestabilnostima i obilnim padavinama, ali za razliku od prethodnog - ovog puta uz ozbiljniju dinamiku i jako smicanje.
Dugo nismo imali situaciju da sa zapadnim visinskim strujanjem modeli uporno forsiraju ovaj deo oko Beograda kao zonu sa potencijalno najjačim nestabilnostima. Sve je i sinoptički i po razvoju dešavanja mnogo podsećalo na one dane od jula prošle godine, samo što je tada u svakoj situaciji fokus bio ili sprat severnije ili sprat južnije od Beograda.
Sve je tokom dana išlo po redu vožnje u skladu sa prognozama. Oluje su se rano inicirale u Sloveniji, preko dobrog dela Hrvatske prolazile kao izolovane superćelije, da bi se kasno popodne i predveče sve naglo razjačalo u istočnoj Slavoniji sa nailaskom u nestabilniju vazudšnu masu:
Beogradska sondaža je u tim trenucima otkrivala ekstremne parametre, i termičke i dinamičke:
Sistem se više puta transformisao iz superćelijskog u višećelijski i nazad, tako da je teško bilo nagovestiti u kom obliku će preći preko Beograda. Na kraju je preko velikog dela grada prešlo kao squall line sa olujnim udarima vetra i veoma frekventnim električnim pražnjenjima. Intenzivnije je bilo u severnim delovima grada uz strahovit dowmburst, dok je južna predgrađa zahvatila superćelija sa krupnim gradom. Centar grada i ovaj moj kraj kao da su se našli u nekom sendviču, pa je barem po pitanju ekstremnih pojava prošlo relativno blago, što su kasnije otkrili i radarski snimci i munje.
Evo kako je to izgledalo iz mog ugla:
Evo i jedan ubrzani GIF:
Krenulo je sa olujnim udarima vetra koji su lomili grane, ali dosta dugo su trajali udari vetra bez padavina, što je ukazalo da je razlivanje hladnog vazduha ipak požurilo i da sistem slabi.
Usledio je dobar downburst, ali nije tu bilo nekog ekstremnog ili "epskog" intenziteta. Ipak, prilično je potrajalo, tako da je u kišomeru ostalo dobrih 18mm.
Rekoh, dobro i nije bilo tako strašno kako se očekivalo, jedna fina letnja olujica. Međutim pogled na radar je pokazivao još jedno potencijalnu turu koja se primicala za zapada.
Ovoga puta je u pitanju bila izolovana superćelija, koja se "provukla" tačno kroz taj deo gde je prethodni sistem bio najslabiji.
Kada se primakla, videla se prelepa struktura mezociklona. Baš kao i kod one od 2. juna, ponovo ostaje žal što je prošlo u noćnim satima, jer bi uz dnevno svetlo svakako bile bolje fotografije same strukture:
Kad se već primakla zavesa, začula se velika buka i bilo je jasno da ovo neće biti običan pljusak. Usledio je krupan grad, bez sumnje najkrupniji od juna 2016. u mom kraju, a možda čak i krupniji nego tada, samo što je ovoga puta mnogo kraće trajao. Nisam bio u poziciji da odredim tačnu veličinu najkrupnijih zrna, ali delimično otopljena zrna koja su mi uletela kroz prozor su bila do veličine trešnje:
Po radarskom snimku je to bila superćelija sa jasno vidljivim mezociklonom uz refleksivnost od preko 60dbz iznad ovog dela grada (takođe po prvi put od juna 2016):
Oblak je bio jako malih dimenzija i kratko je sve trajalo, pa je ovoga puta po AMS dodalo samo 7mm (ukupno 25mm u dve ture).
Na video snimku sam uklopio kako je to hronološki sve izgledalo u obe ture. Nešto je duži snimak, pa se nadam da ćete imati živaca da pogledate do kraja:
Usledila je i treća tura, ali to je već bio običan kratkotrajan pljusak sa grmljavinom koji he dodao još 2mm, čisto da ostane zabeleženo.
Radarske animacije (od viška ne boli glava
)
Ukupne munje:
Ipak, ni to nije bilo sve od ovog ciklona. Sistem se u toku noći premeštao iz Bosne i u ranim jutarnjim satima prešao preko istog dela Srbije kao i prethodne noći.
Ovoga puta se baza supustila do zemlje, ali nije bilo nekih atraktivnih formacija. Ovu turu je obeležio potop sa jakom grmljavinom. Većina AMS u gradu je u polusatnom potopu uhvatila 30-ak mm kiše, a kod mene je intenzitet dostizao i 120mm/h. Nije tu bilo više ništa atraktivno da se uslika ili usnimi, pa evo ostaviću samo radarsku animaciju:
I ukupne munje:
Nastavak dana je doneo dosta natapače i laganih pljuskova u ohlađenoj vazdušnoj masi, tako da se od ponoći skupilo preko 50mm, a ukupno blizu 80mm za 24h (na Vračaru zvanično 70mm).
Ako se uračuna potop od 27. juna kojim je započeta ova reportaža, dolazimo do cifre od 230mm na mojoj AMS za 5 dana, odnosno 150mm po zvaničnim podacima sa Vračara što su zaista ekstremne cifre. Mnogi delovi grada su imali velikih problema sa poplavama zbog ekstremnih količina padavina u obe ture.
Suma sumarum, već mnogo značajnih konvektivnih događaja u ovoj sezoni, kako u Beogradu, a tako i na nivou cele zemlje. Prijaće duži predah koji sledi, pa ostaje da vidimo da li ova sezona ima još šta na repertoaru ili je ono glavno definitivno prošlo.