Nije toliko stvar u tome što je GFS 18z izlaz "za arhivu" (nagledali smo se takvih izlaza i ranijih godina), koliko je ovoga puta trik u tome što će izgleda "nijanse" odlučiti između vrlo ozbiljne zime sa jedne strane, i bezmalo prolećnog vremena u januaru sa druge - a taj rasplet u dobroj meri može da ima značajne implikacije i na zimu u celini, kada budemo sumirali brojke negde u martu. Ako anticiklonalni blok nad Atlantikom ne bude narušen, a uzevši u obzir karakter vazdušne mase koja bi se "sjurila" na nas (što i nije neko čudo s obzirom na period godine u kome se nalazimo), imali bismo pravi ledeni prodor već u prvoj dekadi januara, praćen snežnim padavinama na "sigurnom" minusu. I već sada se vidi da bi takav rasplet omogućio duže zadržavanje hladnoće nad našim krajevima - te da bi to moglo da opredeli čitav januar u potpuno zimskom smeru.
Sa druge strane, ukoliko AC blok bude narušen onim "spornim" ciklonom na Atlantiku (koji bi povukao ogromnu hladnuću prema okeanu), a nas počeo da "kači" arfički greben, onda bismo povremeno imali prave ranoprolećne dane, i od prave zime na vidiku ništa ne bi bilo. Usledilo bi klasično zonalno strujanje, u najboljem slučaju tek poneki SZ upad mlake hladnoće koji bi doneo nešto snega pre svega planinama, ili eventualno "vikend" sneg u nizijama, te bi se potencijalno čitav januar kretao u tom smeru.
Sve u svemu, nekako kao da deluje da nema neke sredine u ovoj situaciji, pa tako i izlazi neminovno variraju od prave zime do pravog proleća, kao da ne postoji neko srednje rešenje. Evo i potvrde toga, kroz vizuru GFS-a 12z (koji zastupa današnji trend modela) i GFS 18z operativnih izlaza (koji vraća jučerašnji trend):
12Z
18Z