Moram malo da te ispravim, kolega.
Prvo, nisi stavio južnu granicu košave. Zato ću lepo da povučem neku 'crtu' u kojoj se javlja taj vetar. Počnimo od 'pupka' košave, Crnog Vrha, u smeru kazaljke na satu. Dalje, granica bi išla duž vrhova Kučajskih planina, otprilike do Čestobrodice ili malo južnije, ali ne i do Ozrena. Silazak na istočni obod doline Velike Morave je do prevoja Mečka kod Ražnja, gde je tu malecnim delom zahvaćena dolina Južne Morave (moram da obuhvatim Stalać). Dalje se ide južnom obodom doline Zapadne Morave, obuhvatajući Kruševac i Kraljevo (u okolini Kraljeva taj vetar zovu 'istok', jer se pruža uz dolinu Zapadne Morave), sve do Preljine (dakle, duž vrhova Jelice), a čini mi se da je i Čačak obuhvaćen (ali ne i dalje od Ovčara i Kablara). Granica se naglo okreće na sever, preko Suvobora prema Ljigu i dolini Kolubare, nizvodno od Lazarevca (ovde se vešto zaobilazi Valjevska kotlina). Dalje, granica košave ide ka severozapadu, preko Brankovine prema Koceljevi, Vladimircima i Šapcu, skoro duž Cera. Sa Cera se granica spušta prema Mačvi i Sremu, pomalo zalazeći zapadno od Bosuta, u Hrvatsku. Odatle, granica košave odlazi u Baranju, obuhvatajući Osijek i do Pečujskih planina u Mađarskoj. Tu negde, na pola mađarskog dela Bačke, skoro do Kečkemetam nalazi se severna granica košave. Sad je u ravnici granicu košave teže povući, ali otprilike bi išla severno od Segedina do Bekeščabe, zatim u rumunski Banat, obuhvatajući Temišvar i idući ka prvom obodu Karpata, a zatim ka najvišim vrhovima tog dela Karpata. Penjući se na taj venac Karpata, stižemo nad rumunsku obalu Dunava negde kod Kazana, a zatim na srpski deo, prema Crnom Vrhu.
Ovako sam obuhvatio oblast u kojoj se košava uopšte javlja. Košava ne mora da obuhvata ovu oblast u celini, ali neka minimalna oblast košave bi bila od Vršačkih planina, preko Crnog Vrha, do doline Velike Morave, obuhvatajući dolinu Jasenice do Rudnika, pa prema Sremu otprilike do Rume, preko Fruške gore, do pola srpskog dela Bačke, skoro ceo srpski Banat i deo rumunskog Banata nazad do Vršačkih planina.
Moram da napomenem da košavska situacija prouzrokuje čitav sistem vetrova koji duvaju oko ove oblasti. U Timočkoj krajini je slab vetar severnih pravaca, u Nišu je to slab do umeren (eventualno jak) severoistok, u Župi je to jug i jugozapad, u jugozapadnoj Srbiji jak jugozapad, u Podgorini (eto Valjeva) i Podrinju (eto i Loznice) jugozapad, dok jugoistočni vetar u Panoniji prelazi u jugozapadne i južne vetrove kada nema košavsku brzinu.
Najjača košava jeste nesumnjivo u Vršcu, ali ne zbog efekta kanalisanja (za to je potreban neki kanal, a njega nigde nema), već zbog naglog i strmog spuštanja sa planina (nešto slično opticanju oko prepreke). Mislim da će nam merenja u Vršcu koje sprovodi Želimir, a čini mi se da ima još obećanih merenja, dati jednu interesantnu sliku o tome kako košava obuhvata Vršac prilično neravnomerno. Naravno, treba voditi računa o uporedivosti mernih lokacija zbog samog grada, ali kako su naši Vrščani pisali, kao da južni deo grada, uz samu planinu, dobija manje porcije košave od aerodroma koji je naprosto na kritičnom rastojanju od planine.
Ostalo se slažem sa Genčićem i sa ranije napisanim.