Autor Tema: Chat  (Pročitano 727753 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Chat
« Odgovor #4180 poslato: 18. April 2020. u 20:44 »
Pratim braćo skauti ovu situaciju sa virusom kao i svi mi vise nego sto je dobro... Ne mogu a da ne pohvalim čak i ovde premijerku Novog Zelanda, krene epidemija bam karantin(rezultat se vidi), oduži se bam smanjenje plata direktorima javnih preduzeća i ministrima i sebi 6 meseci... Veoma otresito i jasno vođenje države... Kao da je običan narodni čovek a ne političar( mada to kod nas i u svetu je tako da se ponašaju kao elita, vidimo da može i drugačije)... Druga stvar mnogo se stvari ne poklapa što u svetu izjavljuju i ovde, što o sticanju imuniteta, što o slabljenju jačine virusa( osim one doktorke što juče bila na konferenciji- kratka, jasna i pošteno rekla da je ista jačina ali sada se ranije otkrivaju... ). A najjače mi nekoliko otkrivenih,  v stanje, desetina dnevno sve staje, 300,400 bam pobedili smo to je to... Ok drugačiji je tok na početku i kraju i broj testiranja ali nije vreme još za takve priče... Ako nije za forum izbrišite il sta god ne zameram  :)
« Poslednja izmena: 18. April 2020. u 21:02 Bart »
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #4181 poslato: 19. April 2020. u 10:04 »
Pratim braćo skauti ovu situaciju sa virusom
Nemam odgovor na tvoje pitanje, a i tema nije za forum, ali imam pitanje za tebe. :) Ko su braća skauti? Niko u mom okruženju ne koristi taj sleng, pa nisam siguran u kom kontekstu se koristi.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Chat
« Odgovor #4182 poslato: 19. April 2020. u 10:56 »
Ne koristim ni ja to nigde osim ovde na forumu.. Ja to video od Sofronija a on dal iz neke knjige ili filma... Nema nikakvo značenje možda nešto kao braćo forumaši, sve u svemu više je kao sala, skauti prate igrače mi vreme :)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #4183 poslato: 19. April 2020. u 12:03 »
skauti prate igrače mi vreme :)
U tom kontekstu skroz ima smisla. :)

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Van mreže Caligula

  • *
  • Poruke: 104
  • Starost: 62
  • Lokacija: Beograd
Chat
« Odgovor #4184 poslato: 19. April 2020. u 13:22 »
Nemam odgovor na tvoje pitanje, a i tema nije za forum, ali imam pitanje za tebe. :) Ko su braća skauti? Niko u mom okruženju ne koristi taj sleng, pa nisam siguran u kom kontekstu se koristi.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
Kako nije tema za forum kad je ovo chat, a ne meteo chat? Btw, sve se slažem sa @Bart.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Shvatam zašto volite sneg i zimu, pa očekujem da shvatite da volim sunce i toplotu.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #4185 poslato: 19. April 2020. u 13:34 »
Kako nije tema za forum kad je ovo chat, a ne meteo chat? Btw, sve se slažem sa @Bart.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Zato što bilo koja tema za koju postoji i 1% šanse da skrene ka dnevno-političkim događajima, a tema o hendlovanju korona virusa u Srbiji sigurno će skrenuti na tu temu posle najviše 3 posta, nije dobrodošla na ovom forumu.

Razumem potrebu ljudi da stvari koje ih čine nezadovoljnim ne drže u sebi, već da ih neki način iznesu u javnost, makar to bio i meteo forum, ali ovaj forum nije pravo mesto za to ako postoji i minimalna šansa da diskusija skrene ka dnevno-političkim događajima.

Pravila o zabrani političkih tema držimo se od osnivanja foruma 2006. godine.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk


Van mreže Caligula

  • *
  • Poruke: 104
  • Starost: 62
  • Lokacija: Beograd
Chat
« Odgovor #4186 poslato: 19. April 2020. u 13:36 »
Ako se ova priča svodi pod taj žanr, onda ok.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Shvatam zašto volite sneg i zimu, pa očekujem da shvatite da volim sunce i toplotu.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #4187 poslato: 19. April 2020. u 13:38 »
Slažem se sa Bart i Caligula...

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Chat
« Odgovor #4188 poslato: 19. April 2020. u 14:08 »
Kad sam napisao poruku nije mi palo na pamet da može da diskusija ode u tom nekom smeru već čisto eto da napisem šta mislim i valjda jos neko napise neko svoje zapažanje... 
Stefano je objasnio zašto nije za forum i kad pogledamo tako i bolje da ne idemo u tu temu...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Chat
« Odgovor #4189 poslato: 19. April 2020. u 18:28 »
Ne koristim ni ja to nigde osim ovde na forumu.. Ja to video od Sofronija a on dal iz neke knjige ili filma... Nema nikakvo značenje možda nešto kao braćo forumaši, sve u svemu više je kao sala, skauti prate igrače mi vreme :)

Nemam odgovor na tvoje pitanje, a i tema nije za forum, ali imam pitanje za tebe. :) Ko su braća skauti? Niko u mom okruženju ne koristi taj sleng, pa nisam siguran u kom kontekstu se koristi.

U "moje vreme" ;) tj. nekada davno kada sam bio "omladinac" termin "skauti" se odnosio na izviđača (npr. u omladinskoj planinarskoj sekciji) tj. svakako se nije koristio u smislu ljudi koji "prate igrače" i pokušavaju da ih "uvaljaju" drugom timu za solidne pare uz dobru proviziju ;)
To je bilo vreme u kojem sportski komentatori nisu koristili termin "skauti" (a da ne spominjem "roster" u košarci ili nakaradni izraz "repka" za reprezentaciju) i pričali čitavu istoriju nekog fudbalera i koliko puta je dao gol levom nogom u utakmicama u kojima je njegov tim u prvom poluvremenu napadao sa leva udesno i slične budalaštine koje govore današnji komentatori koji možda misle da su mnogo pametni ako pokupe "milion" podataka sa interneta. U to davno vreme nije postojao ni termin "zaustavno vreme" koje izvesni komentator, koji se izgleda sviđa mladim generacijama, stalno upotrebljava. Prethodno napisano ne znači da su nekadašnji sportski komentatori bili "bezgrešni" - kakvih je lapsusa bilo ... još se pamti  :)

Ali to je bilo nekada, sada "moderni" komentatori vole da kažu da npr. "Fudbaler X odmara na Tajlandu" - hmm...  :hm: koga li to odmara? Kućnog ljubimca? Pravilno je "odmara se" jer odmara sebe/se ali u većini "medija" se danas kaže "ta i ta pevaljka odmara na Tajlandu" (bez "se"). Kada već spominjem Tajland, baš se "odomaćilo" da se piše/kaže "NA Tajlandu" umesto "U Tajlandu" kako smo svi ranije govorili jer u pitanju nije ostrvo nego država na Indonezijskom poluostrvu. Interesantno je da niko neće reći "Putujem NA Vijetnam" ili "NA Kambodžu / Laos / Maleziju" iako su sve te zemlje na istom poluostrvu kao i Tajland.
Kada bih napisao "Putujem NA Italiju" - svi će reći da je ispravno "U Italiju" (slažem se) kao zemlju na Apeninskom poluostrvu (za ostrva u sastavu Italije je svakako "na" - Siciliju, Sardiniju, Kapri...) ali za Tajland će ogroman broj ljudi reći da putuje NA Tajland iako misle na kopneni deo zemlje a ne na neko veoma malo ostrvo u sastavu Tajlanda (kopneni deo Tajlanda čini čak 99.6% njegove površine).
Što se tiče Japana mislim da svi koristimo "U Japan" a ne "NA Japan" i to je logično jer se Japan sastoji iz više ostrva (5 glavnih i više od 6000 malih) ... kao i Indonezija koja, slično Japanu, ima 5 "glavnih" ostrva i verovatno više od 15 hiljada malih, pa koristimo "U Indoneziju" a ne "NA Indoneziju".

Izvinjavam se na dugačkom komentaru ali makar nisam spomenuo politiku pa nisam “povredio pravila” foruma  :)

P.S. U anketi na “starom” B92 (ne bih da komentarišem koliko “nov” B92 tj. dojučerašnji O2 ima sličnosti sa starim), mislim da je bilo 2015. Ili 2016. godine, 75% ljudi (slučajni prolaznici u centru Beograda) je reklo da je Tajland ostrvo pa ovo verovatno objašnjava zašto se najčešće kaže “NA Tajlandu”.

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Chat
« Odgovor #4190 poslato: 20. April 2020. u 16:53 »
 :D 'Ajd ovi mladji, ali zar i vi matori "braco skauti"  :O Da li ste imali i citali lektire iz osnovne/srednje skole? Bila je divna knjiga koja se zvala "Magarece godine", izvesnog Branka Copica koji je jel'te bio pisac  ::)

Bilo je jednom pitanje, pre nekoliko godina pa sam odgovorio tad na njega... Otkud i zasto "Braco skauti..."

Mi smo mala, odabrana druzina, kao ona koja je ucestvovala u pobuni u "Konviktu" a u toj druzini je bio i De-De-Ha... Dule Dabic zvani Hajduk.,

"Dule je bio rodom iz sela Gornje Suvaje, zato smo, kad god bismo htjeli da ga naljutimo, u horu vikali: Dule Dabić, gluvaja, selo Gornja Suvaja! Bio je to dječak crn, koštunjav i mršav, uvijek neošišan i vječito gladan. Bilo kad i bilo pri kom poslu, on je uvijek pitao samo o jelu. – Braćo skauti, šta li će danas biti za ručak? Nazivao nas je "skautima" zbog toga što je u Bihaću tih godina postojalo vrlo brojno društvo skauta (planinara), u koje nije bio učlanjen nijedan od nas, jer smo o šumi i prirodi znali daleko više nego skauti Bihaća. Dule je u konviktu bio poznat po tome što je mogao začas da otključa svaki orman i svaki đački kofer."

Braco skauti je koristio i Krsto Buva... kad je prepricavao kako je Smrdonji podmetnuo pileca creva u kutiju sa ratlukom....

I tako... moj omiljeni pisac, a ponukalo me i to kada je Milos napisao o svojoj poseti Bosni/Grmecu i Hasanima.

Sto bi rekao Branko Copic  "Znam ja nas, jebo ti nas" :)

Knjiga mog detinjstva i jedna od onih knjiga kojima se uvek vracam ;)

(tj. komplet Branko Copic, od "Orlovi rano lete" do "Ne tuguj bronzana strazo")


ps: "U ime Srba i Grka, neka se krka!" (Ilija Delija sa Vranovine) mi je omiljena iz Gluvog Baruta i nju cesto koristim kad je neka krkancija na dnevnom redu ;)
« Poslednja izmena: 20. April 2020. u 17:05 Sofronije »
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Chat
« Odgovor #4191 poslato: 20. April 2020. u 17:44 »
Stvarno...  :hm: Ja mislio iz filma Gospodar prstenova, ona cuvena scena pred kraj Aragon kad krene u odlucujucu bitku...Salim se al stvarno sam mislio iz nekog filma  ;)

Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm


Van mreže Caligula

  • *
  • Poruke: 104
  • Starost: 62
  • Lokacija: Beograd
Chat
« Odgovor #4192 poslato: 20. April 2020. u 18:45 »
Hm, jezik je malo kompleksniji da bi se tako lako odvajalo u/na Tajlandu. Primer, “u Irskoj” a ne “na Irskoj” iako je ostrvo. Još luđe je sto govorimo “u Istri” i “na Pelješcu”, a tu je i “u Doninikanskoj republici” koja deli ostrvo sa “na Haiti”. Pravila drumom, jezik šumom, jedino je pravilo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Shvatam zašto volite sneg i zimu, pa očekujem da shvatite da volim sunce i toplotu.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Chat
« Odgovor #4193 poslato: 20. April 2020. u 23:14 »
 ^^
Na sajtu/forumu sa kojeg si najverovatnije naveo ove primere (baš su svi isti kao što je početkom 2019. napisao korisnik "Delboj") ima napisano i zašto je logično "u Irskoj" ali ne bih dalje da pišem o tome jer ako je nešto "odomaćeno" ne znači i da je tačno  ;) (dobar primer, sa foruma koji sam spomenuo ali neću da ga "reklamiram" ovde, je onaj koji si naveo za Istru i Pelješac) a već sam dosta vremena "potrošio" pišući dugačak post juče. Ostaje pitanje - zašto niko ne kaže "NA Vijetnamu, NA Kambodži, NA Laosu..." ali kažu "NA Tajlandu" a sve zemlje pripadaju istom poluostrvu. U mom jučerašnjem komentaru je bilo još nekih termina koji su "odomaćeni" ali su netačni ili gramatički neispravni ("odmaram" umesto "odmaram se") ili su "novokomponovani" (kao i npr. nazivi nekih novih naselja ili delova naselja koji se grade u Beogradu - živim ovde pola veka i pre par dana sam prvi put čuo za nazive koji su svi na engleskom jeziku jer možda misle da tako zvuče "svetski").
Ovaj forum nije odgovarajuće mesto za tumačenje nekih "jezičkih" ili gramatičkih pravila pa o tome više neću da pišem a sasvim sigurno nisam stručnjak za ovu oblast. Juče sam komentar počeo spominjanjem termina "skauti" o kojem se već pisalo i dodao sam da se u moje vreme to odnosilo na izviđača npr. u omladinskoj planinarskoj sekciji, a potom sam se nepotrebno raspisao o današnjim sportskim komentatorima i upotrebom nekih termina, predloga i slično... Mogao sam umesto sportskih komentatora da pišem o nekim voditeljima i onima koji sebe smatraju novinarima (naravno, ima i danas kvalitetnih novinara ali ima i onih koji su sramota za tu profesiju)...

Pozdrav tebi "Kaligula"  :tu: kao i ostalim forumašima koji deo svog slobodnog vremena odvajaju za ovaj forum  :tu: Oni koji me dobro poznaju znaju zašto na forumu pišem mnogo manje nego ranije, a u ovom chat-u svakako neću više "dosađivati" sa prethodno spomenutim temama niti ću da nastavim bilo kakvu prijateljsku diskusiju o "jezičkim nedoumicama" (ponavljam da nisam stručan za to). Ono malo slobodnog vremena za forum, mogu da iskoristim za pisanje o vremenu ali ne o tome da je npr. "šteta što nije bilo skroz vedro pa je bio samo slab mraz" (a dešava se u aprilu, pa ne znam koga može da raduje izostanak jačeg mraza) i slično - ovo nije citat, ali nešto relativno slično je bilo napisano ili ove ili prethodne godine.

 

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Chat
« Odgovor #4194 poslato: 21. April 2020. u 03:24 »
Pozdrav svim ljubiteljima meteorologije i mojim starim, dobrim drugarima :)

Pre svega, nadam se da me niste zaboravili, jer ja vas, kao ni forum, sigurno nisam. Jednostavno, u poslednje, recimo, dve godine, mnogo toga mi se izdesavalo u privatnom zivotu i nisam bio aktivan na forumu, sto ne znaci da vas nisam, s' vremena na vreme, pratio.

Ovih dana cu se potruditi da barem jednom, makar, izvestim o aktuelnom vremenu kod mene, pa da barem na taj nacin doprinesem daljem radu ovog divnog foruma.

Jos jednom, veliki pozdrav za sve vas drugari, cuvajte se, i budite sve bolji svakog novog dana. :)

PS. Ovde verovatno ima dosta novih clanova sa kojima nisam imao priliku da pisem na forumu, i za njih veliki pozdrav, i drago mi je da smo se "upoznali". Ziveli drugari! :)

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #4195 poslato: 21. April 2020. u 11:54 »
Scout (engleski) = izviđač
Najviše se koristi za izviđača u vojsci..

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Chat
« Odgovor #4196 poslato: 21. April 2020. u 12:45 »
Znaci mi smo vremenski izvidjaci  :) Tako bi ja preveo skauti iz braco skauti  :)

De si Mile kućo  :) Ako aktiviraj se ali suvise si blizu Melenaca da bi se cesce desavalo nesto zanimljivo  ;) :grin:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Chat
« Odgovor #4197 poslato: 21. April 2020. u 17:40 »
Поздрав Миле!  :tu:

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Chat
« Odgovor #4198 poslato: 05. Maj 2020. u 22:48 »
Citat
NEĆEMO USPETI DA IZBEGNEMO NI PO KOJU CENU Spremite se, jezivo nevreme stiže u čitavu Srbiju! (FOTO)

https://www.alo.rs/vesti/drustvo/spremite-se-jezivo-nevreme-stize-u-citavu-srbiju-foto/309434/vest

 :worthy:  :/  :facepalm:  :O

Cuvajte se ljudi, evo, tuku gromovi, vetar cupa drvece, jezivo je koliko je strasno i uzasno...  :blush:  :facepalm:  :whistling:


ps: Mile, probaj bar ti da izbegnes ovaj Armagedon od jezivog nevremena  ::)

Ujutro na parove razbroj s' da vidimo ko je pretekao ovo jezivo nevreme koje besni napolju!  :comeon:
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Chat
« Odgovor #4199 poslato: 07. Maj 2020. u 15:53 »

https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2020&mm=05&dd=07&nav_id=1681653

Citat
Kakva je to vatrena kugla iznad Beograda? VIDEO

Pre petnaest dana u noćnim satima zbunila nas je svetleća kolona na nebu, pa smo dobili odgovor da su to zapravo sateliti.
Izvor: B92 četvrtak, 7.05.2020. | 11:27

Foto: Printskrin TV Prva
Foto: Printskrin TV Prva

Deset dana kasnije pojavila se iznad Beograda vatrena lopta. Stručnjaci nam nisu konkretno objasnili šta bi to moglo da bude i da li je reč o loptastoj munji, koja nije tako česta pojava.

"Nemamo detaljne posmatračke podatke o tome, postoje efekti koje naravno astronomi ne mogu da predvide i da nešto što je potpuno veštački stvoreno objasne naravno ne sa 100 odsto tačnosti", rekla je dr Nataša Stanić, predavač u planetarijumu Astronomskog društva "Ruđer Bošković", odgovarajući na pitanje kakva je to bila svetleća kolona na nebu iznad Beograda.

Ona je govoreći o Mesecu rekla da je on često iznad naših glava i da ga "često ga možemo videti kad nije oblačno".

"On je noćas bio pun, malo se prikrio iza oblaka", dodala je.

Govoreći o Mesecu, ona je u "Jutru" na TV Prvoj rekla da je on "parče Zemlje koje se pre 4,5 milijarde odlomilo prilikom sudara jednog većeg nebeskog tela veličine Marsa sa našom planetom koja je tada bila tek u formiranju".

"Tako se ogromna gromada odvojila od Zemlje i nastavila da u vidu kamenčića i prašine da kruži oko naše planete i vremenom se ta masa različitih malih čestica spojila u Mesec. Tako da mi gledamo komad Zemlje kad gledamo Mesec", objasnila je ona.

Noćas nam stiže supermesec, poslednji u ovoj godini.

Sta ovi duvaju 'ocu da znam... mislim ocigledno nije lose stagod da je u pitanju  :D :worthy: :worthy: :worthy:

O cemu pricaju? O vatrenoj lopti, koloni na nebu ili mesecu... Ili sve zajedno pa jos 5 G!
 :rotf:
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝