Autor Tema: Protivgradna zaštita  (Pročitano 190222 puta)

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 39
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #180 poslato: 15. April 2011. u 00:00 »
 Počela 45. sezona odbrane od grada
Zelim puno srece u radu! :)
storm spotter/chaser

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #181 poslato: 15. April 2011. u 09:17 »
Trebaće im. Ista ekipa, ali sa drugom labelom (RHMZ -> MUP).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.600
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #182 poslato: 15. April 2011. u 16:09 »
Da, danas je počela sezona odbrane od grada. Uslovi su loši kao i prethodnih godina. Ništa se nije promenilo sem što smo sada u  :policajac:
Jedino što mogu da poželim je to da imamo što manje posla ...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.600
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #183 poslato: 15. April 2011. u 18:14 »
Cape Canaveral ... 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0 ...  :punk:

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 39
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #184 poslato: 29. Maj 2011. u 17:01 »
U danasnjem izdanju Blica RC Bešnjaja

http://img13.imageshack.us/img13/9289/img0615e.jpg

Zbog velicine slike samo link ;)
storm spotter/chaser

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #185 poslato: 30. Maj 2011. u 09:14 »
Uz svo dužno poštovanje kolegama iz MUPa (pardon, PGZa), malo je prepompezno navesti istinu da oblak ima tu snagu, i to prosto zato što ga gađaju nekim petardicama, igračkama koje oblak i ne primećuje. Ovaj drugi deo istine je neprijatan, zato se i prećutkuje. Cela ta situacija me podseća na scenu iz filma Noć u muzeju, gde čuvara (Ben Stiler) gađaju urođenici otrovnim strelama iz duvaljki. Ko je gledao ovaj duhoviti film, setiće se scene. ???
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.600
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #186 poslato: 31. Maj 2011. u 08:45 »
Uz svo dužno poštovanje kolegama iz MUPa (pardon, PGZa), malo je prepompezno navesti istinu da oblak ima tu snagu, i to prosto zato što ga gađaju nekim petardicama, igračkama koje oblak i ne primećuje. Ovaj drugi deo istine je neprijatan, zato se i prećutkuje. Cela ta situacija me podseća na scenu iz filma Noć u muzeju, gde čuvara (Ben Stiler) gađaju urođenici otrovnim strelama iz duvaljki. Ko je gledao ovaj duhoviti film, setiće se scene. ???
Hajde nešto novo ... ovo smo već nekoliko puta čitali ... malo je bajato!  :nelupaj:

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #187 poslato: 31. Maj 2011. u 10:15 »
Ih bre, strelac, što me vučeš za jezik. Posle ćeš se čuditi što je dugačak. :P Staviću nešto novo, pa makar mi opet dodeljivali minuse za reputaciju. ???

Dakle, domaći zadatak za sve ljubitelje PGZa.
Izračunati koliko treba raketa da se zaseje jedan gradoopasni oblak. Podaci kojima se raspolaže jesu sledeći:
1. Svaki Cb se može predstaviti kao jedna (aproksimirana, radi lakše računice, mada svi znamo da nije) cilindrična oblast pojačane radarske refleksije, sa centrom u maksimumu refleksije. Prečnik ove oblasti se meri radarom, i tipski iznosi između 3 i 8 km. Radi izrade domaćeg zadatka, uzmimo da je prečnik ovok cilindra 5 km. Dakle, jedan maleni, ali ipak potencijalno gradoopasni Cb, koji ispunjava kriterijume za dejstvo. Visina ovog cilindra se takođe meri radarom, ali na posredan način, određivanjem visine oblasti odraza refleksivnosti preko 20 dBZ.
2. Oblast zasejavanja je poluprsten koji se nalazi ispred zone pojačane radarske refleksivnosti, opisane u prethodnoj stavci. Unutrašnja granica ovog poluprstena je sama zona pojačane radarske refleksivnosti, dakle prečnika od (dogovorenih) 5 km. Širina oblasti obuhvaćene poluprstenom jeste (recimo) 5 km, tako da je spoljašnji prečnik 15 km (unutrašnji prečnik 5 km + sa obe strane poluprstena još po 5 km = 15 km). Visina ovog poluprstena neka bude 2 km. Oblast zasejavanja je oblast u oblaku u kojoj dolazi do intenzivne proizvodnje zrna grada, u uzlaznoj struji ispred oblaka, sa odgovarajućim koncentracijama jezgara zrna grada i odgovarajućom vodnošću (zato je potreban kriterijum radarske refleksivnosti). Iz ovih podataka izračunati zapreminu oblasti zasejavanja.
3. Jedna protivgradna raketa ima 400 grama reagensa na bazi srebro jodida. Dakle, nije ćist srebro jodid, jer bi reagens bio preskup (200 grama srebra po raketi, pa vidite... to niko ne bi platio). Ali, reagens ima tu ulogu da oponaša mikrofizičke procese u oblaku koje sprečavaju formiranje zrna grada kao da je čist srebro jodid i njegovu efikasnost nikako ne dovodim u pitanje (jer je laboratorijski ispitana). Dakle, 400 grama reagensa je dovoljna da ubaci lažna jezgra zrna grada u sto puta veću zapreminu na koju se raširi, stvarajući neophodnu koncentraciju za prekomerno stvaranje zrna grada koje će, prema zakonu o održanju mase, biti znatno manja po jezgru, te se neće razviti u grad, već samo u kišu. Ako jedan kubni metar vazduha ima oko 1 kg, jedna raketa će biti dovoljna da zaseje zapreminu od 40 kg vazduha, što će reći 40 kubnih metara. Hajde da ustostručimo efikasnost rakete (zbog 'čarolije' mikrofizičkih procesa u oblaku), pa neka jedna raketa bude dovoljna za 4000 kubnih metara vazduha.
4. Sada, kad imamo izračunatu oblast zasejavanja oblaka, i zapreminu koju zasejava jedna raketa, izračunati koliko je porebno idealno spakovanih raketa da bi se zasejao jedan oblak.

Mnogo, a?

Hajde, rezultat podelite sa hiljadu... opet mnogo?

Prilikom rešavanja ovog jednostavnog zadatka (kao lakši sudoku, ništa posebno), imajte na umu da rakete nisu idealno spakovane u oblak, već da one putuju brzinom od preko oko 350 m/s (može se i to izračunati iz podatka o maksimalnoj visini rakete od 10 km pri elevaciji ispaljivanja od 80° - koga ne mrzi, neka izračuna), a da isijavanje reagensa iz rakete traje oko 30 sekundi (tempiranje je vreme od ispaljivanja do emisije reagensa, dok je život rakete nešto manji od minuta, kada zasigurno izbaci sav reagens - tada dolazi do samouništenja rakete, da nekom ne bi pala na imanje, kuću ili ne daj Bože na glavu onako cela). Takođe, imajte u vidu da protivgradne stanice mogu da ispale maksimalno 6 raketa u dva minuta (ako je strelac nadasve brz u pakovanju raketa u šestocevni lanser, povezivanju, podešavanju azimuta, a recimo da je elevacija fiksirana na 70°, 75° ili 80°, odlasku u kućicu i ispaljivanju raketa - Ljubiša, ti si iskusan i verujem izuzetno dobar strelac, pa ćeš ovo znati bolje od mene). Uz to, gustina protivgradnih stanica je jedna u recimo 5 km, odnosno jedna na 25 km2. Najzad, nisu svi strelci brzi i efikasni, a problema u ispaljivanju raketa ima, počev od slušanja komandi za dejstvo (grmi, a stanica krči od statika), klizavog terena (kiša lije), frke (strelac mora da bude pribran, inače može mnogo gadno da se provede).

Kada sve ovo budete imali u vidu, videćete koliko je nezgodna i nezahvalna protivgradna zaštita, a moj stav prema njoj će vam biti nešto bliži. Neće vam se dopasti, ali šta ćete, kad me vučete za jezik.

Kada ovo rešite, sledi još domaćih zadataka, ako ste voljni da sami ispitujete istinu.

Srećan rad!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.600
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #188 poslato: 31. Maj 2011. u 10:59 »
 :respekt Ovo je OK, a ne stalno petarde, petarde, petarde  :blahblah: ...
Jedino mi nije jasno zašto spominješ i ...
Najzad, nisu svi strelci brzi i efikasni, a problema u ispaljivanju raketa ima, počev od slušanja komandi za dejstvo (grmi, a stanica krči od statika), klizavog terena (kiša lije), frke (strelac mora da bude pribran, inače može mnogo gadno da se provede).
... kada si na početku izneo da količina srebro-jodida koja se reseje nije dovoljna! Da verujem u to, ne bih dalje ništa pisao, tu bi bila tačka i nema potrebe za daljim komentarisanjem. Ovako ispada da zasejavanje oblaka ima efikasnost, ali strelci i ostali delovi sistema umanjuju tu efikasnost (sa ovim se i ja slažem).
Citat
Takođe, imajte u vidu da protivgradne stanice mogu da ispale maksimalno 6 raketa u dva minuta (ako je strelac nadasve brz u pakovanju raketa u šestocevni lanser, povezivanju, podešavanju azimuta, a recimo da je elevacija fiksirana na 70°, 75° ili 80°, odlasku u kućicu i ispaljivanju raketa - Ljubiša, ti si iskusan i verujem izuzetno dobar strelac, pa ćeš ovo znati bolje od mene). Uz to, gustina protivgradnih stanica je jedna u recimo 5 km, odnosno jedna na 25 km2.
Istina ... jedino što nema povezivanja, to se uradi odmah po dolasku na PGS. Takođe, odmah se postavi i elevacija (u zavisnosti koje su rakete u pitanju).
Na kraju, zašto svoje mišljenje ne izneseš negde u RHMZ i ubediš ih da ovaj sistem nije od koristi! Možda te poslušaju!  ;)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #189 poslato: 31. Maj 2011. u 11:26 »
Jedino mi nije jasno zašto spominješ i ...  ... kada si na početku izneo da količina srebro-jodida koja se reseje nije dovoljna! Da verujem u to, ne bih dalje ništa pisao, tu bi bila tačka i nema potrebe za daljim komentarisanjem. Ovako ispada da zasejavanje oblaka ima efikasnost, ali strelci i ostali delovi sistema umanjuju tu efikasnost (sa ovim se i ja slažem).

Pominjem da bi se istakla i ta slabost, jer čak i da rakete imaju dovoljno reagensa, da je taj deo priče održiv, opet postoje brojne slabe tačke koje je nemoguće izbeći.

Znaš, to ti je kao sa onim vicem kada vladika dolazi u selo, a zvona ne zvone. Naljuti se vladika, pa se obrecnu na crkvenjaka:
- A zašto ne zvone zvona kada ja ulazi u selo?
- Postoji hiljadu razloga za to, poštovani vladiko!
- Da čujem - naroguši se vladika.
- Kao prvo, nema zvona. Kao drugo...
- Dosta, čuo sam dovoljno - reče pomirljivo vladika.

Nije teško zaključiti da je tačan stav da svaki sistem radi jačinom najslabije karike.

Istina ... jedino što nema povezivanja, to se uradi odmah po dolasku na PGS. Takođe, odmah se postavi i elevacija (u zavisnosti koje su rakete u pitanju).

Ovde sam očekivao tvoju reakciju. Ti svakako znaš bolje taj deo priče. Za elevaciju znam, jer ona zavisi od meteo situacije (visina izotermi koje određuju visinu oblasti zasejavanja). Raspodeljivanje raketa zavisi i od pirotehničara koji određuje kojoj stanici koliko raketa ide, imajući u vidu kakav je strelac, koliko je aktivan, savestan, fizički sposoban (ima i onih u osmoj deceniji života), da li je na 'opasnim stazama' Cb-a, kolika je gustina akivnih stanica u njegovoj okolini itd.

Na kraju, zašto svoje mišljenje ne izneseš negde u RHMZ i ubediš ih da ovaj sistem nije od koristi! Možda te poslušaju!  ;)

Nema šanse! Ja nemam takvu moć, sve i da sam čarobnjak iz Oza! :lmao: Moram da nosim naočare odgovarajuće boje, zelene u Smaragdnom gradu!

Šalu na stranu, u RHMZu su postojale brojne računice isplativosti sistema (cost-benefit), pa ipak, PGZ postoji.

A sada, drugi domaći zadatak.
Jedna raketa košta oko 200 e. Koliko košta ukupan broj ispaljenih raketa, a koliko košta šteta koja je nastala od grada? Ja nemam pojma sa cenama i isplativosti rada na imanju, tu si ti, Ljubiša (ali i drugi koji nisu strelci, kao što je recimo Kiraj), mnogo bolja referenca. Proračunaj i samo javi šta je veća cifra?
Računaj da država časti postavljanje, funkcionisanje i održavanje postavljenog sistema od 13 radara (od po, terbalo bi da bude oko pola miliona evra svaki), zgrada poligona i par hiljada protivgradnih stanica, vozila (da ne pominjem gorivo, mazivo i ostalo), plate i poreze 250 zaposlenih u PGZu, honorare strelaca i svega što pripada jednom takvom sistemu. Meni je poznat red veličine ove cifre (koliko se godišnje izdvaja iz budžeta), ali čak i ta cifretina je relativno mala spram pomenutih troškova i ulaganja.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.600
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #190 poslato: 31. Maj 2011. u 12:02 »
Ja bih voleo da se i Kiraj javi pa da prodiskutuje na ovu temu!
Evo jedne proste računice: sa 100 hektara suncokreta može da se dobije oko 250 000 kilograma suncokreta. Cena suncokreta 2010-e godine je bila oko 40 dinara pa dolazimo do cifre od 10 000 000 dinara za tih sićušnih 100 hektara. 1000ha=100 000 000 dinara.
Da se razumemo, ovo sam napisao samo kao "suvi" primer ne ulazeći u detalje troškova i slično!

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 39
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #191 poslato: 01. Jun 2011. u 05:49 »
Ja se ipak verujem da zasejavanje oblaka u formiranju ima efekta. Dok na formirani CB nema nekog efekta.

Elem,nadjem neke zanimljive snimke protivgradnih TOPOVA.  ???
I to me odvede na sledece sajtove:
http://www.anti-grele.fr/
http://www.meteo-radar.com/us/index.htm

I da bude zanimljivo pozvani su i Mythbustersi  :lmao:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Kbv1twvdjuk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Kbv1twvdjuk</a>
storm spotter/chaser


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #192 poslato: 01. Jun 2011. u 09:10 »
Ja se ipak verujem da zasejavanje oblaka u formiranju ima efekta. Dok na formirani CB nema nekog efekta.

Ima, samo koliko?
A tačno je da na Cb sa formiranim zrnima grada nema efekta, ali baš nikakvog. Takvi oblaci su najčešće 'uvozni', odnosno gotovi dođu sa tzv. 'nebranejne teritorije', odnosno uđu u Srbiju kao 'gotov proizvod', a idu uz forntalne poremećaje. Lokalna nestabilnost je već nešto drugo, i ako sistem nije trom (što zavisi od brzine uočavanja oblaka, pozivanja na akciju i dobijanje odobrenja kontrole leta - ovaj sistem ima brzinu najsporijeg člana, kao automobili u koloni), onda se još nešto (recimo) može i uraditi.

A da, zanimljivi su mi ovi mitolomci.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.600
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #193 poslato: 01. Jun 2011. u 09:20 »
... onda se još nešto (recimo) može i uraditi.
Aaalelujaaa!  :selam:  :rofl:

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #194 poslato: 01. Jun 2011. u 09:43 »
Ovdje je sve vrlo dobro objašnjeno:
http://klima.hr/razno/dokumenti/naputak_rad_OT.pdf

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #195 poslato: 01. Jun 2011. u 09:53 »
Ovdje je sve vrlo dobro objašnjeno:
http://klima.hr/razno/dokumenti/naputak_rad_OT.pdf

Jeste, dobar je to dokument. Mnogo toga što nisam pomenuo svakako mora biti objašnjeno u jednom ovakvom uputstvu. Tako sam izostvaio u svom primeru slučaj višećelijske i superćelijske nepogode. Kriterijumi za dejstvo su takođe okvirno dati, ali iskusan radar operater zna da se puca i na slabije oblake ako krene da mu se razvija kukasti profil (ali profil, a šta ako ga gleda anfas?), a da se ne puca na oblak koji se prazni, bez obzira što mu je maksimalni odraz i dalje visoko, ali ima 'haljinu' od zone pojačanog odraza sve do tla. Takođe, na teritoriji bogatoj uzbudljivim reljefom kao što je Srbija, svaki radar operater odlično poznaje svoj kraj, te zna koja su žarišta javljanja i bujanja Cb-a, a koje oblasti to nisu. Nijsansi koliko voliš.

Ljubiša, ako sam pomenuo da se još nešto (recimo) može i uraditi, za trenutak sam se okrenuo teoriji da sve to lepo radi, čisto ilustracije radi. Moje mišljenje je zasnovano na ličnom iskustvu, kao i iskustvu onih koje znam godinama, a da se bave tim poslom.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.600
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #196 poslato: 01. Jun 2011. u 10:06 »
Ljubiša, ako sam pomenuo da se još nešto (recimo) može i uraditi, za trenutak sam se okrenuo teoriji da sve to lepo radi, čisto ilustracije radi. Moje mišljenje je zasnovano na ličnom iskustvu, kao i iskustvu onih koje znam godinama, a da se bave tim poslom.
Koliko prakse konkretno na PGS?

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #197 poslato: 01. Jun 2011. u 10:11 »
Nisam pominjao PGS.
Ako misliš na PGZ, to su tri godine aktivno na tri različita RC-a: Užice, Crni Vrh i Sjenica, sa jednim jednomesečnim 'gostovanjem' na Bukulji.
Inače, jednom u PGZ, zauvek si jednim delom i tamo, gde god da si.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.600
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #198 poslato: 01. Jun 2011. u 10:16 »
Pitam, zato što sam pričao sa dosta tvojih kolega koji su bili ili su i danas na RC Samoš i ni jedan nije dovodio u pitanje efikasnost protivgradne odbrane!

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #199 poslato: 01. Jun 2011. u 10:59 »
Naravno! Ni ja zvanično nikad ne bih posumnjao u to, niti pred drugima, dokle god da se bavim time.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...