Pretpostavljam, Joe, da misliš na srednje godišnje temperature. Po mesecima se stvari malo menjaju, ali ne toliko bitno, no ipak ću i to pomenuti.
Pre svega želim da napomenem da su date srednje vrednosti ya period 1961-1990, što se u klimatologiji smatra referentnim klimatskim nizom od 30 godina, a period je propisan na planetarnom nivou, tj. na nivou WMO.
Elem, po prirodi stvari, najtopliji grad u Srbiji je Prizren sa srednjom godišnjom temperaturom u proseku 11,8°C. Isto toliko ima i Beograd, s tim što je beogradski podatak uveliko pod uticajem urbanizacije, jer podatak dolazi sa Opservatorije na Vračaru, u najstrožem centru grada. Posmatrajući ostale srednje temperature u okolini Beograda, nameće se zaključak da je urbanizacija podigla taj srednjak za nekih 0,6-0,7 stepeni. Da sumiramo, najtoplija oblast u Srbiji je jug Metohije. Vrbnica, na samoj granici sa Albanijom, u dolini Drima (inače granični prelaz) ima i više temperature od Prizrena za nekih 0,2-0,3 stepena, ali niz od 30 godina nije ostvaren, tako da ostaje samo procena da je to najtoplije mesto u Srbiji. Nešto manje topla oblast je jug Banata (Vršac 11,4°C), ali i sever Timoke krajine (Negotin 11,1°C). Oblast sa srednjom godišnjom temperaturom preko 11 stepeni zahvata ravni Srem, jug Banata, Posavinu, doline Velike Morave, kao i Zapadne Morave do Kraljeva i južne Morave do Vlasotinca, zatim dolinu Drima od Peći do Prizrena i Vrbnice, i najzad sever Timočke krajine, od Kladova niz Dunav i ravničarski deo Vlaške nizije oko Negotina.
Najhladnije merno mesto na godišnjem nivou je svakako Kopaonik, sa 2,7°C. Međutim, kako merenja u Srbiji nisu obuhvatala veće nadmorske visine od te, ostaju samo procene za najhladnije oblasti. Dakle, sve se svodi na planinske vrhove, gde su temperatrure niže od 3°C na visinama iznad 1500 metara. U tom smislu, procenjuje se da je najhladnija tačka u Srbiji vrh Đeravica na Prokletijama (2656 m) sa procenjenom srednjom vrednošću oko 0°C. To potvrđuje da postoje mikrolokacije u Srbiji na kojima ima večitog snega i leda, a to su severne strane vrhova, vrtače i rupe u okolini najviših vrhova Prokletija.
Najhladnije naseljeno mesto u Srbiji je na Pešterskoj visoravni, a zove se Karajukića Bunari. Međutim, kako su tamo merenja započeta tek 1969 godine, srednja godišnja temperatura se procenjuje na oko 5,2°C, odnosno za nekih 0,9° hladnije od najhladnije sinoptičke stanice u naseljenom mestu, u Sjenici koja ima tu vrednost od 6,1°C. Ta visoravan je vrlo specifična kako sa srednjom, tako i sa minimalnom temperaturom. Ali pošto pričamo o srednjoj temperaturi, reći ću da su Karajukića Bunari na 1160 metara nadmorske visine, u dnu kotline koja se smatra srcem Pešteri, prema Tutinu. Centar Sjenice je na oko 1000 metara. Meteorološka stanica je u južnom predgrađu grada, na jednom manjem brdu, pa su one grozne minimalne temperature od po -30°C i niže ustvari još niže u samoj Sjenici. Dakle, najhladnija oblast u Srbiji je definitivno šira oblast Pešteri.
Posle Pešteri, najhladnija oblast je Vlasinsko jezero. Iako na sličnoj visini kao i Pešter (1140 metara), ovde su minimumi znatno blaži zbog prisustva jezera. Tako, srednja godišnja temperatura na Vlasini je 5,7 stepeni.
Nadam se da je ovo dovoljno. Dalje?