5 najjačih zemljotresa ikada!
Zemljotresi definitivno spadaju u jednu od najtežih prirodnih katastrofa. Na svu sreću mi nismo u trusnom području, tačnije nismo u nešto aktivnom trusnom području, a svakako su kod nas i nemogući zemljotresi ekstremne jačine.
Da li ste se zapitali kada se desio najjači zemljotres?
Da krenemo redom:
Foto: www.building.co.uk
1. Zemljotres u Čileu, 1960. godine
Zemljotres u Čileu iz 22. maja 1960. godine najjači je zemljotres koji se ikada dogodio na zemlji. Njegova magnituda iznosila je 9.5 stepeni po rihteru. Razaranja su bila ogromna, tako da je reljef bio neprepoznatljiv posle potresa – stvorile su se nove planine, a reke su promenile svoja korita, to dovoljno govori o jačini ovog zemljotresa koji je ostavio pustoš za sobom. Cunami visok 25 metara zahvatio je obale južnog Čilea. Pored Čilea cunami talasi pogodili su i Australiju, Havaje, Novi Zeland, Japan i Filipine. 3 dana posle zemljotresa dogodila se i erupcija jednog vulkana u Čileu.
2. Zemljotres na Aljasci, 1964. godine
Ovaj zemljotres dogodio se 27. marta 1964. godine. Njegova magnituda bila je 9.2 stepena po rihteru. Razaranja su bila ogromna, a najviše je stradao grad Ankoraž. Zemljotres je izazvao cunami visok preko 60 m koji je pogodio obale Aljaske, a manji cunami talasi pogodili su obalu Kanade.
3. Zemljotres na Sumatri, 2004. godine
Zemljotres na ostrvu Sumatri u Indijskom okeanu desio se 26. decembra 2004. godine. Njegova magnituda bila je između 9.1 i 9.3 stepena po rihterovoj skali. Cunami, koji je ponegde bio visok i 30 m, pogodio je obale Indijskog okeana, a stradala su mnoga letovališta i primorska mesta na Tajlandu, Indoneziji, Šri Lanci i Maldivima.
4. Zemljotres na Kamčatki, 1952. godine
Kamčatku je pogodio jak zemljotres 4. novembra 1952. godine. Njegova magnituda procenjena je na 9 stepeni po rihterovoj skali. Cunami koji je nastao tom prilikom pogodio je Čile, Aljasku i Novi Zeland.
5. Sendai zemljotres, 2011. godine
Ovaj zemljotres pogodio je Japan 11. marta 2011. godine. Njegova magnituda iznosila je 9 stepeni po rihterovoj skali. Zbog oštećenja nuklearne elektrane Fokušima, radijacija je u tom područiju povećana za preko 1000 puta, tako da je područje u krugu od 25 km od elektrane evakuisano. Cunami koji je pratio ovaj zemljotres bio je visok do 30 m.