Astronomska reportaza astro-fotografa :)
Da nisu samo oblaci i munje interesantni nama meteo fanaticima, potvrđuju i ove fantastične slike naših drugara astroguleta i astrogodre koje su nastale proteklog vikenda u okolini Kragujevca. Otkrili su nam fantastične prizore van nase planete. Zahvaljujemo se i AD Aristarh iz Kragujevca.
Maglina u sazvezdju Orion-a zvana M78 – udaljena na oko 1600 svetlosnih godina od Zemlje:
Gamma Cygni maglina u sazvezdju Labuda (Cygnus) udaljena od nas oko 3000 svetlosnih godina, grdosija od magline:
Maglina Plejade – sedam sestara po grckoj mitologiji – kada posmatrate golim okom nisu nista vise od jedne male skupine zvezda na nebu u kojima jedva razaznajete oko 6-7 zvezda. Na dugoj ekspoziciji se otvaraju magline i gomile zvezda koje prividno ili stvarno okruzuju ovu maglinu:
Mozda najpoznatija i najforsiranija maglina Konjska glava (Horsehead) – Nalazi se u pojasu Oriona i stvarno je impozantan objekat zbog prelepih paleta boja i detalja. Moze se videti samo velikim teleskopima na izuzetno tamnim lokacijama. Posto sam se prilicno ozbiljno bavio i teleskopskim posmatranjem godinama i gledao kroz malo vece teleskope, nikada je nisam video ali sam je zato fotografisao sa udaljenosti od 1500 svetlosnih godina
Tri galaksije u sazvezdju Lava – Leo triplet – ako mozete da zamislite, na ovoj fotografiji su zabelezeni fotoni tih galaksija sa udaljenosti od 35 MILIONA svetlosnih godina! Prilicno strasno zvuci buduci da je nama najbliza zvezda na oko 4 svetlosne godine! Ali ne brinite, ima i daljih objekata od ovih galaksija…
Velika galaksija u sazvezdju Trougla – Pinwheel Galaxy – udaljena oko 3 miliona svetlosnih godina od nas – ta galaksija koju vidite na fotografiji je precnika oko 50 000 svetlosnih godina. A na ekranu jedva 800 pixela..
The California nebula:
The Orion nebula:
A evo i jedne od fotki velike Andromedine galaksije.Snimljeno sa Canon EF 70-200mm f/4L @200 f5/eos 550d mod:
Teleskopi za vreme snimanja: