Kada krenu da padaju padavine koje su u čvrstom agregatnom stanju, a nisu ni sneg ni grad, krenemo da ih nazivamo raznim imenima. Sva ta imena koja se koriste na forumu su regularna, i primećujem da se uglavnom koriste "ledena zrnca" i "zrnast sneg", a "krupa" znatno ređe.
Pojedini forumaši, uključujući i mene, smo u više navrata pisali da to ipak nisu sinonimi već različite vrste padavina. Iako po obliku i pojavi nisu toliko različite, u svojoj prirodi nastanka svakako jesu. Da bismo barem na forumu ustalili neka univerzalna imena za svaku od ovih pojava, odlučio sam da otvorim ovu temu, da svako može da se informiše ili podseti kad dođe određena situacija.
1) Ledena zrnca (eng. ice pellets, ICAO kod - PL)Sve vrste padavina koje ću analizirati se razlikuju prvo i po izgledu. Ledena zrnca (može se reći i ledene kuglice) su obično prozirna i sitna i najviše liče na sugradicu koja se javlja isključivo u Cb oblacima u toplom delu godine.
Ovako bi izgledala nakupljena ledena zrnca na tlu:
izvor - wikipediaMehanizam nastanka ledenih zrnaca je u potpunosti drugačiji nego kod drugih vrsta padavina koje podsećaju na njih. Ključna razlika je da se ledena zrnca ne formiraju u oblaku, već ispod debele stratiformne (slojaste) oblačnosti. Većina vas već pretpostavlja kako se ove padavine formiraju. Dakle, ispod oblačnog sloja mora da bude prisutna temperaturna inverzija. Dešava se da pahulje koje ispadaju iz slojaste oblačnosti dolaze do sloja toplijeg vazduha sa temperaturom iznad 0°C koji je dovoljno debeo da se u potpunosti otope i pretvore u kišu. Zatim kišne kapi nailaze na sloj hladnijeg vazduha sa temperaturom ispod 0°C koji je opet dovoljno debeo da se kišne kapi u potpunosti zalede i dođu do tla u čvrstom agregatnom stanju. Dakle, za pojavu ovih padavina nepohodan je sličan temperaturni profil kao kod "ledene kiše", odnosno kiše koja se ledi, s tim što je u situacijama sa ledenom kišom sloj hladnijeg vazduha nedovoljno debeo da bi se padavine zaledile u vazduhu.
Slikovito, to bi izgledalo ovako:
izvor - wikipediaLedena zrnca obično nisu vrsta padavina koja traje u dužem vremenskom periodu. Jako često su vezane za frontove, kada se formira i frontalna inverzija na visini, kako kod hladnog, tako i kod toplog fronta. Samim tim, u zavisnosti od debljine toplih i hladnih slojeva, jako često se javljaju u miksu sa običnom kišom ili snegom, kao i susnežicom.
Navešću neke školske situacije sa ledenim zrncima.
Topli fornt u noći između 1. i 2. marta ove godine. Najpre je padao sneg, zatim je došlo do prodora toplijeg vazduha na većim visinama, dok je u nižim slojevima ostala temperatura ispod 0°C. Ako se sećate, najpre je krenuo miks snega i ledenih zrnca, zatim čista ledena zrnca, pa miks ledenih zrnaca i ledene kiše i na kraju ledena kiša.
Sondaža u ponoć je otkrila idealan temperaturni profil za pojavu koja je zabeležena u to doba, miks snega i ledenih zrnaca:
izvor - UWYOPamtim dosta situacija i kada su ledena zrnca padala uz prolazak hladnog fronta. Međutim, u tim situacijama ledena zrnca padaju jako kratko i mala je verovatnoća da je sondaža puštena baš u tom trenutku, tako da nisam našao reprezentativnu sondažu za neku takvu situaciju.
Treća situacija, možda i najkarakterističnija za naše podneblje je tzv. košavska situacija. Tada imamo hladnu košavu u prizemlju, a na visini toplu advekciju sa jugozapada. Jedna takva situacija koju nikad neću zaboraviti je iz februara 2010. kada su cele noći padala ledena zrnca zajedno sa ledenom kišom, i to sve uz jaku košavu. Sećam se da je fasada zgrade preko puta bila potpuno oguljena od udruženog delovanja ledenih zrnaca i košave. Sondaža neposredno pred početak padavina:
izvor - UWYOBilo je još tih situacija u prošlosti. Ako bi neko pronašao jednu od takvih, bio bih mu neizmerno zahvalan.
Toliko za sada. Dovoljno da zaključimo da današnje i jučerašnje padavine svakako nisu bile "ledena zrnca". Do kraja dana nastavak. Svaka dopuna je dobrodošla.