Šta su to kisele kiše?
Sigurno ste mnogo puta čuli za kisele kiše i tzv. “prljave” kiše. Verovatno ste se zapitali otkud kiselina, pesak i ostale supstance u kiši koja pada iz oblaka. Iako ove pojave nisu kod nas toliko česte, mnogima od nas se barem nekoliko puta godišnje dogodi da moramo da peremo automobil od blata koje je došlo pravo iz atmosfere.
Kisele kiše nastaju u područjima gde je zagađenost vazduha velika, uglavnom u industrijskim zonama. Fabrike i ostali zagađivači ispuštaju u atmosferu velike količine azot oksida, sumpor oksida i ostalih jedinjenja. Podizanjem vazduha, kasnije sa vodenom parom stvaraju kiseline koje se vraćaju na zemlju u obliku kiše. Ponekad se dešava da s obzirom na brzo kretanje oblaka u atmosferi, kisele kiše padaju i na područjima daleko od izvora zagađenja, pa tako ugrožavaju biljni i životinjski svet u šumama.
Prljave kiše nastaju kada pesak iz pustinjskih oblasti dospe u atmosferu used podizanja vazduha. Često se tako pesak iz Sahare u višim slojevima atmosfere suvom depozicijom prenese do Sredozemlja, i tako dolazi do kišnih oblaka. Na taj način zajedno sa kišom pada ponovo na zemlju i daleko od pustinjskih oblasti. Danas postoje numerički modeli, kojima se može prognozirati kretanje peska iz Sahare, i tzv. suva i vlažna depozicija. Jedan takav model je DREAM model: