Lake-effect snow – ”mašina” za sneg
Poslednjih dana često možemo u medijima čuti o ovoj pojavi koja nije karakteristična za naše predele, pa se malo zna o ovoj nesvakidašnjoj pojavi.
Najpoznatije područje u kome se javlja ova pojave jesu Velika jezera između Kanade i Sjedinjenih Američkih Država, na severu Japana, ali je moguća i u drugim delovima sveta. Lake-effect snow obično se javlja u kasnu jesen ili ranu zimu kada suv, hladan polarni vazduh koji se kreće sa severa i severozapada pređe preko velike vodene površine koja je puno toplija u odnosu na spoljnu sredinu. Pod tim uslovima topao, vlažan vazduh sa površine jezera se podiže, tj. dolazi do konvekcije i na određenoj visini se kondenzuje, pretvara u oblak, vodena para se smrzava, kristalizuje i kada dođe do zasićenja pada na tlo. Da bi do svega ovoga došlo pored razlike u temperaturi potrebna je i brzina vetra koja prelazi preko vode od najmanje 5 m/s, i da vodena površina ima dužinu od preko 80km.
To se uvek dešava nizvodno od vodene površine, odnosno istočno i jugoistočno od nje. Karakteristično je da novonastali oblaci ne prelaze debljinu od 4km i zahvataju malu površinu u kojou izručuju ogromne količine snega i do 15cm po satu. Pored snega moguća je i pojava grmljavine. Kada je temperatura vodene površine približna 0 C ovaj efekat izostaje. Već smo napisali da se ovaj efekat javlja u kasnu jesen i ranu zimu. U Evropi ovaj efekat se javlja u Skandinaviji.
Slike iz zavejanog grada Buffalo