Osvrt na početak oktobra 2003. godine – prelaz iz leta u zimu
Da se vratimo u ne tako davnu prošlost jednom meteo događaju koji je meni tada kao srednjoškolcu bio fascinantan i nestvaran. A verujem da će se mnogi setiti tog dana , ako ne po lepom onda po tome sto su se nepripremljeno posmrzavali pri povratku kući.
Početak oktobra meseca 2003. godine obeležilo je veoma toplo, pravo letnje vreme sa temperaturama koje su prelazile i 30 stepeni. 4. Oktobra je u Smederevskoj Palanci izmereno 30.5 C, Ćupriji 30 C. Tog popodneva je do naše zemlje stigao hladan fron koji je doneo jak vetar, pljuskove, grmljavinu i osetan pad temperature. Taj front je definitivno označio kraj leta u toj godini.
Raspored baričkih sistema 8.10.2003.
Osmog oktobra posle suvog i na jugoistoku i toplog prepodneva do Srbije je stigao izuzetno hladan prodor sa severa Evrope, koji je doneo obilnu kišu u većini mesta i nagli pad temperature. O kakvom prodoru je reč dovoljno govori podatak da je u Dimitrovgradu sredinom dana izmereno 22.6 C, a samo par sati kasnije temperatura se spustila na svega 0,6C. Dok je u Beogradu padala kiša na 4 c u Šumadiji je počeo iznenada da pada sneg.
Baš se sećam tog dana kao da je juče bilo, a prošlo je evo već 11 godina. Ja treći razred srednje, čas engleskog i lepa profesorica ( za nas mlade dobitna kombinacija ). Ali, to ali, pažnju je privukao događaj koji se dešavao vani. Kroz kišu su počele da provejavaju krupne pahulje i profesoricu niko više nije ni slušao, a kamo li gledao. Za mene je to bio neverovatan događaj za to doba godine.
Temperature tokom popodneva u Evropi.
Prenosimo vam vest novinske agencije BETA 03.10.2003. godine
Naglo zahlađenje donelo je prvi sneg na Divčibarama, potvrđeno je na recepciji hotela “Maljen”. “Hladno je, sneg pada od jutros, zabelele su se padine Maljena, a snežni pokrivač debeo je oko jedan centimetar”, rekao je dežurni recepcionar hotela. Sneg je povremeno provejavao i u Valjevu, posebno na padinama obližnjeg izletišta u parku Pećina. Temperatura u gradu pala je na četiri stepena Celzijusa.
Na planini Rudnik i u Gornjem Milanovcu takođe pada sneg. Visina snežnog pokrivača na Rudniku veće je dostigla tri santimetara. U Gornjem Milanovcu sneg se ne zadržava na zemlji, dok su se krovovi zabeleli.
Na Zlatiboru i Tari zabeleo se prvi ovogodišnji sneg, a na tim planinama u podne je izmereno je dva stepena ispod nule. Visina snežnog pokrivača bila je od tri do pet centimetara, a na planinskim prevojima snega je bilo i na kolovozima.
Do ranih večernjih sati zahlađenje je protutnjalo celom zemljom i donelo neočekivane snežne padavine početkom oktobra. Sneg se na kratko zabeleo u nižim predelima ali nije mogao dugo da se zadrži zbog veoma toplog tla. Na Zlatiboru je te večeri izmereno 13cm snežnog pokrivača uz temperaturu ispod nule ( -0.2 C), na Kopaoniku je izmereno 10cm uz temperaturu koja se spustila na -3.8 C. Možda to i nije neka senzacija, ali samo nekoliko dana pre tog 8. oktobra imali smo letnje temperature od preko 30 stepeni.
Temperature u Srbiji po Ogimetu. Maksimalne su izmerene u prvom delu dana, a minimalne kasno popodne i u toku večeri.
Temperature su se već sledećeg dana vratile u kakvu takvu normalu oko 15 C, a popodne je bilo i pljuskova sa pojavom grmljavine.